Lista e plotë e fituesve e "Oscars 2019"

25/02/2019 - 09:36

Në “Dolby Theatre” në “Hollywood”, Los Angeles, u mbajt eventi më i rëndësishëm në industrinë e filmit – ceremonia e 91-të e çmimeve “Oscars”. “Green Book” u shpall “Filmi më i mirë” dhe arriti të rrëmbejë edhe çmimin “Aktori më i mirë në rol joprotagonistMahershala Ali,  “Skenari më i mirë origjinal”  (Brian Hayes Currie, Peter Farrelly dhe Nick Vallelonga).

“Bohemian Rhapsody” fitoi “Aktori më i mirë” (Rami Malek), “Editimi më i mirë,  “Miksimi më i mirë i zërit” dhe “Editimi më i mirë muzikor”.

Lady Gaga u vlerësua me çmimin “Kënga më e mirë origjinale” për “Shallow” – A Star is Born.

Lista e plotë e fituesve:

~Filmi më i mirë~

Black Panther
BlacKkKlansman
Bohemian Rhapsody
The Favourite
Green Book – FITUES
Roma
A Star is Born
Vice

~Regjia më e mirë~

Alfonso Cuarón (Roma) – FITUES
Adam McKay (Vice)
Yorgos Lanthimos (The Favourite)
Spike Lee (BlacKkKlansman)
Pawel Pawlikowski (Cold War)

~Aktori më i mirë~

Rami Malek (Bohemian Rhapsody)  –  FITUES
Christian Bale (Vice)
Viggo Mortensen (Green Book)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)

~Aktorja më e mirë~

Glenn Close (The Wife)
Lady Gaga (A Star Is Born)
Olivia Colman (The Favourite) – FITUESE
Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)
Yalitza Aparicio (Roma)

~Aktori më i mirë në rol joprotagonist~

Mahershala Ali (Green Book) – FITUES
Richard E Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Sam Elliott (A Star Is Born)
Adam Driver (BlacKkKlansman) 
Sam Rockwell (Vice)

~Aktorja më e mirë në rol joprotagonist~

Emma Stone (The Favourite)
Rachel Weisz (The Favourite)
Amy Adams (Vice)
Regina King (If Beale Street Could Talk) – FITUESE
Marina De Tavira (Roma)

~Skenari më i mirë origjinal~

Green Book (Brian Hayes Currie, Peter Farrelly dhe Nick Vallelonga) – FITUES
The Favourite (Deborah Davis dhe Tony McNamara)
Roma (Alfonso Cuarón) 
Vice (Adam McKay)
First Reformed (Paul Schrader)

~Skenari më i mirë i përshtatur~

If Beale Street Could Talk (Barry Jenkins) 
A Star Is Born (Bradley Cooper, Will Fetters dhe Eric Roth)
Can You Ever Forgive Me? (Nicole Holofcener dhe Jeff Whitty)
BlacKkKlansman (Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel dhe Kevin Willmott) – FITUES
The Ballad of Buster Scruggs (Joel Coen dhe Ethan Coen)

~Filmi më i mire i animuar~

Incredibles 2 
Ralph Breaks the Internet 
Spider-Man: Into the Spider-Verse – FITUES
Isle of Dogs 
Mirai

~Dokumentari më i mirë~

Free Solo – FITUES
Minding the Gap 
RBG 
Hale County This Morning, This Evening
Of Fathers and Sons

~Filmi më i mirë në gjuhë të huaj~

Roma (Mexico) – FITUES
Cold War (Poldhe)
Shoplifters (Japan) 
Capernaum (Lebanon) 
Never Look Away (Germany)

~Kinematografia më e mirë~

Roma (Alfonso Cuaron) - FITUES
Cold War (Lukasz Zal)
Never Look Away (Caleb Deschanel)
The Favourite (Robbie Ryan)
A Star Is Born (Matty Libatique)

~Kostumografia më e mirë~

Black Panther (Ruth E Carter) – FITUESE
The Favourite (Sdhey Powell)
Mary Poppins Returns (Sdhey Powell)
Mary Queen of Scots (Alexdhera Byrne)
The Ballad of Buster Scruggs (Mary Zophres)

~Editimi më i mirë~

Bohemian Rhapsody (John Ottman) – FITUES
Vice (Hank Corwin)
BlacKkKlansman (Barry Alexdheer Brown)
The Favourite (Yorgos Mavropsaridis)
Green Book (Patrick J Don Vito)

~Make-up dhe flokë~

Border
Mary Queen of Scots
Vice  – FITUES  (Greg Cannomm, Kate Biscoe, Patricia Dehaney-Le May)

~Kënga më e mirë origjinale~

Shallow (A Star Is Born) – FITUESE
All the Stars (Black Panther)
I’ll Fight (RBG)
The Place Where Lost Things Go (Mary Poppins Returns)
When a Cowboy Trades his Spurs for Wings (The Ballad of Buster Scruggs)

~Produksioni më i mirë (skenik)~

The Favourite (Fiona Crombie dhe Alice Felton)
First Man (Nathan Crowley dhe Kathy Lucas)
Roma (Eugenio Caballero dhe Barbara Enriquez)
Mary Poppins Returns (John Myhre dhe Gordon Sim)
Black Panther (Hannah Beachler dhe Jay Hart) – FITUES

~Efektet vizuale~

First Man – FITUES
Avengers: Infinity War
Solo: A Star Wars Story
Ready Player One
Christopher Robin

~Miksimi më i mirë i zërit~

A Star Is Born 
Bohemian Rhapsody – FITUES
First Man
Roma
Black Panther

~Editimi më i mirë muzikor~

First Man
A Quiet Place
Bohemian Rhapsody – FITUES
Black Panther
Roma

~Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër~

Black Sheep
End Game
Lifeboat 
A Night at the Garden
Period. End of Sentence – FITUES

~Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër~

Animal Behaviour
Bao – FITUES
Late Afternoon
One Small Step
Weekends

~Kolona zanore më e mirë~

Black Panther (Ludwig Goransson) – FITUES
BlackkKlansman (Terence Blanchard)
If Beale Street Could Talk (Nicholas Britell)
Isle of Dogs (Alexdhere Desplat)
Mary Poppins Returns (Marc Shaiman)

~Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër~

Detainment
Fauve
Marguerite
Mother
Skin – FITUES

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë