"Lopata e Artë" sonte në teatrin e Durrësit, historia prekëse e njeriut të thjeshtë (VIDEO)

04/10/2019 - 13:55

Pasditen e sotme, në orën 19:00 do të vihet në skenën e teatrit "Aleksandër Moisiu" në Durrës monodrama "Lopata e Artë" me autor Ferdinand Hysin.

Për "DurrësLajm", regjisori Leonard Hamitaj tregon se kjo monodramë vjen në skenat shqiptare nga teatri shqiptar "Mërgimtari" në Kroaci.

Hamitaj thotë se "Lopata e artë" është historia prekëse e njeriut të thjeshtë, i cili ka vuajtur dhe është munduar shumë e që pasi ka vdekur respektohet e nderohet nga ajo shoqëri që e përbuzi sa ishte gjallë.

Sipas regjisorit, në këtë histori gjen veten çdo person pavarësisht kombësisë, pasi bazohet në realitetin e hidhur. Në fund ai iu bën thirrje të gjithë durrsakëve që të ndjekin sonte shfaqjen, "të shijojnë këtë monodramë, histori njerëzore".

Premiera e shfaqjes u mbajt në teatrin "Petro Marko" në Vlorë, për të vijuar në skenën e "ArTurbinës", në Tiranë një natë më parë. Ndërsa këtë të premte, qytetarët durrsakë kanë mundësinë të shijojnë shfaqjen teatrale e cila do të mbyllet nesër në qytetin e Fierit.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka ndërruar jetë këtë mbrëmje një nga kompozitorët më të njohur shqiptarë të të gjitha kohërave.

“Dritë për nesër” quhet koncerti homazh i organizuar nga Bashkia Tiranë në sheshin përpara Universitetit të Arteve në nder të viktimave t

Dy instrumentistë shqiptarë mbrëmjen e kaluar ishin protagonistë të një koncerti të organizuar në Sanntiago de Compostela (Spanjë).

Si çdo vit do të zhvillohet Festivali i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar ku do të marrin pjesë këngëtarë të ndryshëm shqiptarë dhe f

Mjeshtri dhe bilbili i këngës durrsake, Qemal Kërtusha feston sot 89-vjetorin e lindjes së tij.

Presidenti Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremonie solemne të zhvilluar në Universitetin e Arteve, kompozitorin dhe muzikantin e shqua

· Librat e saj, që janë botuar në Itali nga shtëpia prestigjioze “Bonfirraro Editore”, janë bërë pjesë e kurrikulës universitare ital

Çmimi "Ambasador i Gjuhës Italiane në Shqipëri" këtë vit i është akorduar artistit nga Durrësi Helidon Xhixha.

Filmi shqiptar rinis udhëtimin për t'u përhapur në ekranet e huaja edhe në kohë pandemie.

Grupi i valleve në Qendrën Kulturore Durrës ka triumfuar në Festivalin e 18-të Folklorik Ndërkombëtar të Kërcimit "Ylberi i Prishtinës".