“Luajmë dhe Vallëzojmë” mbledh në Durrës fëmijë nga Shqipëria e Ballkani (VIDEO)

Postuar: 09/07/2018 - 16:43

Durrësi u kthye në kryeqytetin jo vetëm të turizmit por edhe të fëmijëve nga shumë vende të Botës në këtë sezon veror. "Fest Loja", festivali i shpalosjes së vlerave folkloristike që trashëgohen brez pa brezi, solli në Durrës vlerat më të mira folkloristike që trashëgojnë të gjithë vendet e rajonit si pasuri e çmuar kombëtare e popujve.

Një sukses i radhës u konsiderua festivali "Fest Loja" me pjesmarrje të 30 grupeve të fëmijëve nga 30 vende të ndryshme të rajonit. Në aktivitet përveç shumë grupeve nga qytete të ndryshme të vendit kanë marrë pjesë grupet nga Serbia, Kosova, Bonjë-Hercegovina. Mali i Zi, Ukraina etj.

Grupet pjesëmarrëse të fëmijëve kanë prezantuar para publikut dhe jurisë në Durrës, këngë valle e lojra në instrumente nga shtetet që përfaqësonin. 14 vajzat e djemtë e ndarë në 7 çifte, kanë treguar një klas të lartë në performancën e tyre duke bërë diferencën me grupet pjesëmarrëse.   

Rreth 400 fëmijë e 150 mësues e kujdestarë të tyre për tre ditë me radhë kanë shpalosur folklorin e tyre nëpërmjet këngëve e valleve popullore, në skenën e ngritur para sheshit "Liria" në pallatin e kulturës "Aleksandër Moisiu".

Fëmijët gjatë qëndrimit në Durrës kanë zhvilluar edhe aktivitete sportive e argëtuese në plazhin e Durrësit ndërsa në mbrëmje riktheheshin në skenë. Me çmime janë nderuar disa grupe pjesëmarrëse ndërsa certifikata vlerësimi u janë dhënë grupeve nga Ukraina, Bosnjë Hercegovina, etj.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-trupa e estradës, regjisori Haxhi Rama artist i merituar, aktorët Aishe Stari, Roland Koca, artistë të merituar, janë mbledhur brenda

Shuhet Fadil Hasa, teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit në zi!

Për shkak të përmasave të tij si aktor, me çështjen e administrimit të pallatit prej Ndriçim Xhepës, mediat dhe rrjetet sociale u morën p

Aktori i famshëm i Hollywood me origjinë shqiptare, Stan Dragoti, është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare në shtëpinë e tij në Los Anxh

   Ilia Terpini, një nga personazhet e rëndësishëm të historisë se kamerës e fotografisë shqiptare është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeç

   Nga Gëzim KABASHI

“Nderi i Kombit” Gjergj Vlashi nesër (e premte) do të festojë 90-vjetorin e lindjes.

   Në qytetin e Durrësit është përuruar studio galeria “Dyrrah”, nismë e artistit amator poliedrik Edi Shuka.

Pas gërmimeve nga francezët, arkeologët italianë zbarkojnë në amfiteatër.

   Këngëtarja e njohur, Nexhmije Pagarusha, është dërguar me urgjencë natën e sotme në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Pas një debati të pak kohëve më parë mes aktores së mirënjohur Marjana Kondi dhe ministres së Kulturës, Mirala Kumbaro, duket se aktores