"Maratona Rinore" në Durrës, cilat janë shkollat triumfuese në finale (VIDEO+FOTO)

28/02/2019 - 12:35

Festivali i dhjetë i “Maratonës Rinore” në Durrës është përmbyllur në finalen e 27 shkurtit të organizuar në pallatin e sportit “Ramazan Njala”.

Nxënësit e 16 shkollave publike dhe jo publike të qytetit, konkuruan në disiplina të ndryshme ndërsa janë gjykuar nga një juri profesionistësh.

Drejtuesi e festivalit, Arian Plaku dhe Genciana Çako, kishin organizuar një garë të jashtëzakonshme mes shkollave, pasi nxënësit “luftonin” për të triumfuar në vendin e parë në disa zhanere.

Edhe këtë vit, "Maratona Rinore" organizohet me mbështetjen e Drejtorisë Arsimore Durrës, QKF, Aleancës Franceze si dhe bashkisë së qytetit.

Më poshtë lista e plotë me emrat fitues të “Maratonës Rinore”, edicioni X.

SFILATA

Vendi i parë: “Gjergj Kastrioti”

Vendi i dytë: “Benardina Qeraxhia”

Vendi i dytë: “Leonik Tomeo”

Vendi i tretë: “Top School”

VALLJA MË E MIRË VAJZA

“Gjergj Kastrioti”

KËRCIMI  MODERN

Vendi i parë: “Leonik Tomeo”

Vendi i dytë: “Gjergj Kastrioti”

Vendi i dytë: “Naim Frashëri”

Vendi i tretë: “”Top School”

Vendi i tretë: “Ibrahim Kodra”

Vendi i tretë: “Besnik Hidra”

REPORTAZH

Vendi i parë: “Turgut Ozal”

Vendi i dytë: “Rilindja”

Vendi i dytë: “Gjergj Kastrioti”

Vendi i tretë: “Naim Frashëri”

Vendi i tretë: “Olsi Lasku”

Vendi i tretë: “Benardina Qeraxhia”

Vendi inkurajues: “Migjeni”

Vendi inkurajues: “Top School”

ATMOSFERA E FESTIVALIT

Vendi i parë: Manzë

Vendi i dytë: Kullë

VALLE POPULLORE

Vendi i parë: “Top School”

Vendi i dytë: “Benardina Qeraxhia”

Vendi i dytë: “Leonik Tomeo”

Vendi i tretë: “Naim Frashëri”

Vendi i tretë: “Dhosi Liperi”

Vendi i tretë: “Turgut “Ozal”

SHFAQJA MË E MIRË

Vendi i parë: “Gjergj Kastrioti”

Vendi i dytë: “Leonik Tomeo”

Vendi i tretë: “Top School”

AEROBI

Vendi i parë: “Gjergj Kastrioti”

Vendi i dytë: “Leonik Tomeo”

Vendi i tretë: “Top School”

Vendi i tretë: “Jusuf Hoti” (Katund i Ri)

ETYD

Vendi i parë: “Leonik Tomeo”

Vendi i dytë: “Gjergj Kastrioti”

Vendi i tretë: “Migjeni”

SKEÇ

Vendi i parë: “Leonik Tomeo”

KËNGA FRANCEZE

Vendi i parë: Daniele Lumi (“Gjergj Kastrioti”)

Vendi i dytë: Dilana Peçi (“Gjergj Kastrioti”)

Vendi i tretë: Kristo Qerama (“Jan Kukuzeli”)

KËNGA

Vendi i parë: Dilana Peçi (“Gjergj Kastrioti”)

Vendi i dytë: Ester Gjoka (“Rilindja”)

Vendi i dytë: Megi Sota

Vendi i tretë: “Besnik Hidri”

Vendi i tretë: “Dhosi Liperi” (Sukth)

Vendi i tretë: “Mihal Ekonomi”

INTERPRETIMI

Vendi i parë: Matilda Ballabani (“Naim Frashëri”)

Vendi i dytë: Romeo Bushati (“Leonik Tomeo”)

Vendi i dytë: Glenis Pëfundi (“Gjergj Kastrioti”)

Vendi i tretë: Rexhina Hysi (“Mihal Ekonomi”)

Vendi i tretë: Emri Bresa (“Kullë”)

Vendi i tretë: Alesia Demiri (“Top School”)

Vendi inkurajues: Sherri Përzhilla (“Ibrahim Kodra”)

Vendi inkurajues: Klea Kullolli (“Kullë”)

Vendi inkurajues: Erdi Kamerri (“Naim Frashëri”)

RISIA E FESTIVALIT

Vendi i parë: Tango “Ibrahim Kodra”

Vendi i dytë: Grupi i kërcimit modern “Jusuf Hoti”

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.

Joel Schumacher, regjisori i dy filmave “Batman” dhe i filmit “Gjenerata e Humbur”, vdiq sot nga kanceri në moshën 80-vjeçare.

Një prej shkrimtarëve më të lexuar bashkëkohorë, spanjolli Carlos Ruiz Zafon ndërroi jetë pas një beteje dy vjeçare me kancerin.

Skulptori i njohur durrsak Idriz Balani ka realizuar një tjetër skulpturë në Kosovë. Një ditë më parë, në fshatin Irzniq të Deçanit, Koso

Në çdo kohë, pavarësisht formatit të printuar apo online, është dëshmuar që libri mbetet miku ynë më i mirë.