Mbi 500 artistë nga vendet evropiane në Durrës (VIDEO)

04/09/2018 - 19:42

   Një aktivitet i madh kulturor u zhvillua mbrëmjen e së shtunës në sheshin "Liria" nga ana e Bashkisë së Durrësit në bashkëpunim me resortin "Bonita".

Aktiviteti ishte në vazhden e një tradite disavjeçare dhe qytetarët durrsakë mirëpritën artin e vendeve te rajonit të shpalosej para tyre në muajt e verës.

Larmia e muzikës, koreografisë, instrumenteve muzikore, kostumeve të shumta të vendeve pjesëmarrëse në këtë kompeticion, ishte një panoramë e mrekullueshme e peizazhit që krijojnë grupet e ardhura nga Evropa Qendrore e deri në Lindje të saj.

Ka qenë synim i Bashkisë së Durrësit, që qyteti të kthehej në sofër të intersektimeve etnokulturore dhe organizimi i tyre, veç gjallërimit të jetës artistike, e ka kthyer këtë event në një ngjarje me përmasa të mëdha për shkak të larmisë që sjell përmes çdo zhanri.

Dy shfaqjet e "Folklore festival" sollën në Durrës mbi 500 artistë nga vende si Ukraina, Polonia, Rumania, Bullgaria, Bjellorusia, Çekia etj.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shfaqja teatrore “Tri gra dhe Misugi” me regji nga Suela Bako për dy netë me radhë u ndoq me shumë kureshtje nga publiku durrsak në skenë

Ka startuar në Qendrën Kulturore të Fëmijëve në Durrës edicioni i katërt i këngëve korale, një festival i cili angazhon masivisht fëmijët

Që në fillim të vështrimit tim, lidhur me këtë libër mjaft të rëndësishëm, më duhet të them se autorja Gladiola Jorbus (Busulla) është re

Namatisja” - libri fluturak i durrsakes Gladiola Jorbus (Busulla), i ngjizur në Shqipëri dhe botuar në Boros t

Orkestra e harqeve “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është nderuar këto dit

Relikti i një anijeje që i përket periudhës postmedioevale ka dalë në dritë ditët e fundit në bregdetin e Kepit të Rodonit.

Kendi i BE, pjesë e Projektit “Bashkitë për në Evropë”, projekt ky që financohet nga Delegacioni i Bashkimit Evropian në bashkëpunim me Q

Artisti Arben Kristani ka ardhur me ekspozitën e tij të 9-të “Artefakte”, në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

61 nxënës të ekselencës në Durrës, fitues të olimpiadave të ndryshme brenda e jashtë vendit, janë shpërblyer nga bashkia e Durrësit.