"Mbrëmje maji me Gladiolë", takimi poetik nën vargjet e poetes durrsake (VIDEO)

13/05/2018 - 11:48

"Mbrëmje maji me Gladiolë" është titulluar takimi poetik i organizuar nga Bashkia e qytetit të Durrësit.

Në këtë takim pati pjesmarrje të madhe të vlerësuesve të poezisë së Gladiolës, si dhe shkrimtarë e intelektualë të qytetit. Veprimtaria organizohet pas marrjes së një vlerësimi me çmim të dytë në Suedi nga Gladiola e cila është e afirmuar në botimet e saja të deritanishme si mjaft e talentuar dhe me prespektivë në krijimtarinë letrare.

Takimi ishte i veçantë edhe nga mënyra e organizimit si një koktejl poetiko-muzikor. Në fjalën e hapjes shkrimtarja Flora Dervishi ka vlerësuar krijimtarinë e poetes si dhe afirmimin e deritanishëm në poezinë botërore të Gladiola Busullës.

Lidhur me veprimtarinë e organizuar, Gladiola Busula tregon se fituese e çmimit të dytë në Suedi ka qenë poezia “Jam poezi”.

Gladiola Busulla ka botuar disa libra dhe tashmë është në fazën e shkrimit dhe përzgjedhjes së një libri të ri me refleksione. Ajo është autore e përzgjedhur në disa antologji poetike.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Piktorja Shpresa Milaqi Bajko, është njohur tashmë në qytetin e Durresit dhe më gjerë për pikturat e bukura plot kolorit e dinamizëm që s

Për të dytin vit radhazi në ambientet e pallatit të brigadave, është zhvilluar aktiviteti “Oda 2018” që bëri bashkë disa nga artistët shq

Shkrimtari durrsak  Ylli Bare, pas një seriali librash të botuar me tema të shumëllojshme kombëtare dhe ndërkombëtare, ka dalë së fundmi

Lahuta si pjesë e pandarë e këtij eposi së kreshnikëve është një instrument muzikor i domosdoshëm për gjallesën e këtij Cikli, por është

Kënga “Në rërë vizatoj" me muzikë të kompozitorit Ylli Ramzoti, tekst të Agim Bajramit, interpretuar nga Violeta Beshiri ka fituar çmimin

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasija" të qytetit të Durrësit shoqatat kulture atdhetare "Labëria" dhe "Ismail Qemali", në bashkëpu

Prej ditës së djeshme, në media ka qarkulluar lajmi lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëg

Për nder të 28 nëntorit, ditës së flamurit dhe shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, u mbajt një manifestim në Geteborg ( Göteborg) të S

Një nga aktorët më të njohur të para viteve ’90, Luan Qerimi, u nda dje nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Suksesi është fjala që mund të përkufizojë më së miri pritshmëritë mbi librin më të ri të autores nga Durrësi, Gladiola Busul