Mbyllet edicioni i 22-të i Festivalit “Luajmë dhe Vallëzojmë” në Durrës, çmimet e shpërndara

05/07/2019 - 14:50

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës ka organizuar Festivalin e XXII Ndërkombëtar të Valleve dhe Lojërave Popullore për Fëmijë.

I zhvilluar nga data 2 korrik, për t’u finalizuar mbrëmjen e së enjtes përpara sheshit tek teatri “Aleksandër Moisiu” në Durrës, festivali mblodhi bashkë fëmijë të trevave të ndryshme, që kaluan ditë të bukura dhe të ngjeshura në qytetin bregdetar.

Drejtuesi i këtij festivali, Arian Plaku, thotë për “DurrësLajm” se morën pjesë 350 fëmijë festivalistë nga jashtë Shqipërisë dhë 130 nga brenda Shqipërisë.

Ky ishte edicioni i 22-të i Festivalit “Luajmë dhe Vallëzojmë” Play games & Dance.

Shtetet pjesëmarrëse:

Ukraina, Rumania, Bullgaria, Maqedonia, Bosnjë Hercegovina, Mali i Zi, Greqia, Kosova (Prishtina, Peja, Kishnica, Viti); Durrësi, Shijaku, Kavaja, Tirana, Lushnja, Gramshi, Kruja, Vlora, Albanopolis, Kurbini.

ÇMIMI I PARË

Kupën  e festivalit e ngriti grupi nga Ukraina.

Çmimi për vallen më të mirë:

Vendi i parë: Bosnja Hercegovina

Vendet e dyta: Prishtina, Kishnica

Vendet e treta: Bullgaria, Maqedonia, Mali i zi.

Best Folk: Rumania

Best performance: Peja, Kurbini

Atmosfera e festivalit: Viti/ Kosovë

Best Folk: Lushnja

Lojë popullore 6 çmime:

Vendi i parë: Prishtina

Vendet e dyta: Kruja, Gramshi

Vendet e treta: Albanopolis, Vlora, Shijaku

Best Koreografi: Ukraina/ Kiev

Ansambli, Vitaminchki

Albanopolis/ Fushë-Krujë

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të qytetit të Durrësit është prezantuar ekspozita e skulptorit, piktorit dhe restauratorit, N

“Muzika dhe Vena” është tema e edicionit të 9-të të Bienales “Netët e muzikës klasike”, që do të zhvillohet në Durrës nga 1-9 gusht.