Mbyllet edicioni i 22-të i Festivalit “Luajmë dhe Vallëzojmë” në Durrës, çmimet e shpërndara

05/07/2019 - 14:50

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës ka organizuar Festivalin e XXII Ndërkombëtar të Valleve dhe Lojërave Popullore për Fëmijë.

I zhvilluar nga data 2 korrik, për t’u finalizuar mbrëmjen e së enjtes përpara sheshit tek teatri “Aleksandër Moisiu” në Durrës, festivali mblodhi bashkë fëmijë të trevave të ndryshme, që kaluan ditë të bukura dhe të ngjeshura në qytetin bregdetar.

Drejtuesi i këtij festivali, Arian Plaku, thotë për “DurrësLajm” se morën pjesë 350 fëmijë festivalistë nga jashtë Shqipërisë dhë 130 nga brenda Shqipërisë.

Ky ishte edicioni i 22-të i Festivalit “Luajmë dhe Vallëzojmë” Play games & Dance.

Shtetet pjesëmarrëse:

Ukraina, Rumania, Bullgaria, Maqedonia, Bosnjë Hercegovina, Mali i Zi, Greqia, Kosova (Prishtina, Peja, Kishnica, Viti); Durrësi, Shijaku, Kavaja, Tirana, Lushnja, Gramshi, Kruja, Vlora, Albanopolis, Kurbini.

ÇMIMI I PARË

Kupën  e festivalit e ngriti grupi nga Ukraina.

Çmimi për vallen më të mirë:

Vendi i parë: Bosnja Hercegovina

Vendet e dyta: Prishtina, Kishnica

Vendet e treta: Bullgaria, Maqedonia, Mali i zi.

Best Folk: Rumania

Best performance: Peja, Kurbini

Atmosfera e festivalit: Viti/ Kosovë

Best Folk: Lushnja

Lojë popullore 6 çmime:

Vendi i parë: Prishtina

Vendet e dyta: Kruja, Gramshi

Vendet e treta: Albanopolis, Vlora, Shijaku

Best Koreografi: Ukraina/ Kiev

Ansambli, Vitaminchki

Albanopolis/ Fushë-Krujë

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!

Pasditen e kësaj të shtune, një atmosferë ndryshe ju pret në Amfiteatrin e Durrësit.

Në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” artdashësit durrsakë po ndjekin këto ditë ekspozitën e piktores Emjona Stasi.

Pasditen e sotme, në orën 19:00 do të vihet në skenën e teatrit "Aleksandër Moisiu" në Durrës monodrama "Lopata e Artë" me autor Ferdinan