IN MEMORIAM/ Sot, 4 vite që Ismail Hidri nuk është më mes nesh

06/01/2021 - 14:35

Sot mbushen 4 vite që Ismail Hidri nuk është më midis nesh. Hidri ka qënë piktor dhe skenografi i parë i Teatrit "Aleksandër Moisiu" Durrës.

Regjisorë, aktorë, punonjës të skenës e kanë thërritur gjithë kohën "Lale" në shenjë respekti për qetësinë, pjekurinë dhe dashamirësinë e treguar.

Janë një sërë pikturash, punime dhe dhjetra skena të përgatitura nga skenografi Ismail Hidri, shumë prej të cilave mbetet edhe sot e kësaj dite si punime kulmore dhe të pazëvendësueshme.

Dhjetra e dhjetra dekore të dramave, komedive e operetave mbajnë nënshkrimin e Hidrit, emri të cilit ka zënë vend ballor në themelimin dhe fizionominë e teatrit "Aleksandër Moisiu".

Edhe pse vitet kanë ikur shumë shpejt dhe Hidri i dha lamtumirën teatrit, në çdo përvjetor ai është ndër më të admiruarit. Punimet e tij jo vetëm që nuk janë venitur, por përkundrazi, qëndrojnë si ndër dhjetë-pesëmbëdhjetë punimet me cilësoret në ekspozita, ndërsa një pjesë e tyre janë zmadhuar e zmadhuar deri në faqe muri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndahet nga jeta balerini i njohur, Kujtim Hoxha. Lajmin e trishtë e ka dhënë Drejtoresha e Teatrit Operës dhe Baletit, Zana Çela.

James Patterson është votuar si autori më i shitur në botë në dekadën e fundit, sipas të dhënave nga Nielsen BookScan.

Piktori dhe restauratori i njohur, Mustafa Arapi është ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare.

Nga Gladiola Jorbus

Ana Ahmatova vlerësohet si një ndër zërat më të spikatur të poezisë ruse.

Nga Gladiola Jorbus

Mendime për romanin "Hija e mbretit" të shkrimtarit të mirënjohur, Viktor Canosinaj

Romani më i fundit i gazetarit dhe shkrimtarit Bashkim Hoxha është promovuar pasditen e së enjtes para një grupi të rinjsh durrsakë.

Adem Gjepali, aktori i estradës së Durrësit feston sot 75-vjetorin e lindjes.

Teatri i Durrësit, "Aleksandër Moisiu" feston sot 68-vjetorin e krijimit.

Humb betejën me Covid-19, kantautori i njohur shqiptar, Kujtim Prodani.

Ndërron jetë Xhemil Tagani, aktor i njohur i Teatrit dhe kinematografisë. Aktori Xhemil Tagani ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare.