Ministria e Kulturës anashkalon Durrësin për vendndodhjet arkeologjike

13/02/2020 - 19:09

Gazetari i njohur Thanas Mustaqi, me anë të një postimi në Facebook, ka reaguar për atë që ai e konsideron si shpërfillje të Durrësit nga Ministria e Kulturës. Mustaqi e cilëson të pafalshme gafën e ministrisë që në një kolazh të "Siteve të Trashëgimisë Kulturore" nuk ka përfshirë asnjë nga vendndodhjet e kësaj trashëgimie në qytetin 3000-vjeçar. 

"Titullarja e ministrisë duhet ta ndreqë këtë gafë, por edhe duke ndëshkuar vartësit dhe dikasteri të kërkojë ndjesë publike."- shkruan ndër të tjera Mustaqi.

Postimi i gazetarit Thanas Mustaqi:

Në një kolazh apo "polifoto" me titull “Sitet [më shqip: vendndodhjet] e Trashëgimisë Kulturore” [shih poshtë] Ministria e Kulturës shpërfill Durrësin, duke mospasqyruar asgjë. Kjo është e pafalshme. Unë nuk mund të spekuloj pse ka ndodhur kjo: nga padituria, mediokriteti, pakujdesia, paaftësia apo nga keqdashja dhe zilia. Titullarja e ministrisë duhet ta ndreqë këtë gafë, por edhe duke ndëshkuar vartësit dhe dikasteri të kërkojë ndjesë publike.

Durrësi ka vendndodhje arkeologjike sa gjithe qytetet e tjera:

Amfiteatri Antik, Muret Rrethuese, Forumi Bizantin / Sheshtregu, Bazilika e Arapajt, Kalaja e Skenderbeut në Rodon, Muzeu Kombëtar Arkeologjik, Muzeu Etnografik dhe Aleksandër Moisut, Termet / Banjat romake, Hamami Mesjetar, Pusi i Top Hanes, Cisterna Mesjetare, muret e Porto Romanos, Torra Veneciane etj. etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vitin 1584, shtypshkronja e qytetit të Durrësit shtyp një libër me poezi latinisht me titull “APOTHEOSIS || Nouiueteris Copiaecornu,||

Përmes një postimi në rrjete sociale, regjisorja durrsake Driada Dërvishi ka uruar Ditën Botërore të Teatrit.

Mjekeve, personelit mjekesor te mesem dhe te ulet,  ne shenje nderimi, mirenjohjeje dhe falenderimi, per kontributin dhe sakrificat e tyr

Mbrëmjen e së premtes, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, ZVA shpalli mësuesit më të mirë të Durrësit dhe shkollat e mesm

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës ka zhvilluar konkursin në poezi, ese dhe pikturë "Përherë në zemrat tona", kushtuar festave të 7 dhe 8

Për të shtatin vit radhazi është zhvilluar në Durrës festivali i kitares klasike, "Guitar Festival".

“Ndonjëherë dita nis kështu për Galaksian dhe Karpetën, kuptohet…”, është ky statusi që aktori Igli Zarka shoqëron foton hot me

Këngëtarja nga Durrësi, Violeta Beshiri ka arritur të fitojë çmimin e dytë në  Festivalin Ndërkombëtar të Këngës për fëmijë në Rožaje të

“Një roman jo vetëm impresionues, por i mistershëm dhe trullosësh, i cili nuk mjaftohet vetëm me matematikën dhe racionalen e autorit