Ministrja e Kulturës vizitë në Muzeun Arkeologjik të Durrësit (FOTO)

07/05/2019 - 10:25

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka vizituar ditën e hënë Muzeun Arkeologjik të Durrësit.

Ajo ishte e shoqëruar edhe nga deputetja dhe njëherësh zv.Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, Milva Ikonomi.

Në takimin e zhvilluar në Muze me stafin e DRKK-së Durrës, u diskutua për një sërë problemesh, mundësish dhe perspektivash që shtrohen përpara trashëgimisë kulturore dhe veçanërisht asaj të qytetit të Durrësit aktualisht.

Në fotogalerinë më poshtë, disa momente nga kjo vizitë:

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, bën një denoncim publik mbi restaurimin e kalave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit nga

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare këngëtari i njohur dibran, Qerim Sula.

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.