Motrat instrumentiste Kristani mbajnë koncert në Durrës

13/02/2020 - 11:30

Dy artiste të reja, nxënëse në shkollën artistike “Jan Kukuzeli” të Durrësit u prezantuan këto ditë para artdashësve në një koncert të përbashkët.

Motrat instrumentiste Eugenia dhe Alisa Kristani interpretuan në odeonin “Nikolin Xhoja” të qytetit bregdetar me një program të përgatitur me kujdes edhe nga pedagogët respektivë, Roland Xhoxhi  dhe Adriana Frashëri.

Pianistja Alisa Kristani, erdhi mjaft e sigurtë në Suitën Prelud nga kompozitori fracez Claude Debussy (1862 – 1918). Nxënësja maturante, që ka një teknikë mjaft të mirë interpretimi fitoi duartrokitjet e të pranishmëve, të cilët vlerësuan edhe muzikalitetin e lojës së saj në piano.

Eugenia Kristani, megjithëse vetëm 13 vjeç, kishte zgjedhur dy vepra të vështira nga literatura e kompozitorit belg Charles Auguste de Beriot (1802 – 1870).  Nxënësja e klasës së shtatë, e shoqëruar në piano nga mësuesja Kamela Hoxholli i mati fillimisht forcat me koncertin nr 9, op. 104, si dhe pjesë nga skena e baletit op 100 .  Eugenia Kristani shpalosi talentin e saj, si dhe pasionin për të ardhmen në instrumentin e violinës, duke fituar edhe vlerësimin e publikut të pranishëm.

Shkolla artistike “Jan Kukuzeli” në Durrës njihet në shkallë vendi për cilësinë e artistëve që janë përgatitur në bankat e saj që prej 60 vitesh.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vitin 1584, shtypshkronja e qytetit të Durrësit shtyp një libër me poezi latinisht me titull “APOTHEOSIS || Nouiueteris Copiaecornu,||

Përmes një postimi në rrjete sociale, regjisorja durrsake Driada Dërvishi ka uruar Ditën Botërore të Teatrit.

Mjekeve, personelit mjekesor te mesem dhe te ulet,  ne shenje nderimi, mirenjohjeje dhe falenderimi, per kontributin dhe sakrificat e tyr

Mbrëmjen e së premtes, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, ZVA shpalli mësuesit më të mirë të Durrësit dhe shkollat e mesm

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës ka zhvilluar konkursin në poezi, ese dhe pikturë "Përherë në zemrat tona", kushtuar festave të 7 dhe 8

Për të shtatin vit radhazi është zhvilluar në Durrës festivali i kitares klasike, "Guitar Festival".

“Ndonjëherë dita nis kështu për Galaksian dhe Karpetën, kuptohet…”, është ky statusi që aktori Igli Zarka shoqëron foton hot me

Këngëtarja nga Durrësi, Violeta Beshiri ka arritur të fitojë çmimin e dytë në  Festivalin Ndërkombëtar të Këngës për fëmijë në Rožaje të

“Një roman jo vetëm impresionues, por i mistershëm dhe trullosësh, i cili nuk mjaftohet vetëm me matematikën dhe racionalen e autorit