Mustaka promovon tek Torra librin "Arumunët në Shqipëri" (VIDEO)

13/04/2019 - 16:25

Lidhja e Shkrimtarëve në bashkëpunim me Shoqatën e Arumunëve Tiranë, Fier dhe Durrës kanë organizuar paraditen e së premtes, në ambientet e Torrës në Durrës, promovimin e librit "Arumunët në Shqipëri", të autorit Valentin Mustaka.

Në takim merrnin pjesë shkrimtarë, titullarë të institucioneve, anëtarë të shoqatës së arumunëve, intelektualë, miq dhe të afërm të autorit.

Kjo vepër është një studim i mirfilltë për komunitetin arumun në vendin tonë. Autori tregon për “DurrësLajm” se ka punuar për një periudhë 4-vjeçare për këtë libër. Botimi përmban të dhëna të vlefshme, të cilat saktësojnë numrin e arumunëve në vendin tonë.

Autori është njëherësh edhe kryetari i shoqatës së arumunëve në Durrës. Krijimtaria e tij është e pasur me vepra, mbi komunitetin, që ai përfaqëson.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të diel më 23 shkurt, ora 18:00, te pallati i sportit “Ramazan Njala” do të mbahet eventi i “Miss & Mister Durrësi 2020”, një sp

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Londër, regjisori shqiptar Pluton Vasi, ka fituar çmimin si “Regjisori më i mirë”.

Shumë simbole në gjithë botën flasin për dashurinë, por në Jug të Shqipërisë një qytet antik është “Qytet i Dashurisë”.

Aktori Xhevdet Ferri dhe regjisori Artan Minarolli janë përkujtuar në një mbrëmje homazh në Durrës në teatrin “Aleksandër Moisiu”, ku u s

Gazetari i njohur nga Durrësi, Thanas Mustaqi, “shigjetoi”, pasditen e sotme Ministrinë e Kulturës për harresën (me apo pa dashje) për ve

Gazetari i njohur Thanas Mustaqi, me anë të një postimi në Facebook, ka reaguar për atë që ai e konsideron si shpërfillje të Durrësit nga

Europe House në bashkëpunim me Bashkinë Durres- këndin e BE-së, organizon shfaqjen e filmit "DELEGACIONI" në pallatin e kulturës “Aleksan

Dy artiste të reja, nxënëse në shkollën artistike “Jan Kukuzeli” të Durrësit u prezantuan këto ditë para artdashësve në një koncert të pë