Muzika në zi, ndërron jetë kompozitori i njohur

03/08/2019 - 09:13

Barrington Pheloung, i cili kompozoi muzikën në dramën televizive |Inspector Morse", ka vdekur në moshën 65 vjeç.

Pheloung u bë i njohur për muzikën e tij karakteristike për shfaqjet dhe serialet televizive ku më i arrituri është "Inspector Morse" ku dhe ishte nominuar si "Best Original Television Music" në vitin 1991.

Karriera e tij ishte e fokusuar në kompozimin e muzikës për shfaqje televize, por nuk mungonin as filmat dhe operat ku ka punuar edhe në Sydnet Opera House.

Barrington Pheloung vdiq më 31 korrik. Policia nuk dha asnjë shkak mbi vdekjen e kompozitorit të njohur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Busti i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali.

Eneda Tarifa ka rrëmbyer çmimin e madh të edicionit të 21 të Këndës Magjike, me këngën “Ma zgjat dorën”.

Në këto ditë të vështira për secilin prej banorëve të Durrësit, e sidomos për fëmijët, të cilëve mungesa e shkollës nuk u jep mundësi tan

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të Durrësit është çelur një ekspozitë me piktura me rastin e 28 dhe 29 Nëntorit.

Shirli Valentina është kthyer në Durrës, në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu”, aty ku mori jetë dy vjet më parë.

Një takim për promovimin e tri librave të autores Gladiola Busulla Jorbus, që mblodhi njerëzit e kulturës dhe të apasionuarit e librit në

Pasi u shpall “Aktorja më e mirë” në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit "Othello", që u zhvillua në Gostivar të Maqedonisë së Veriut, Olt

Biblioteka publike e Durrësit organizoi këtë të hënë ekspozitën tematike “Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri”, në kuadrin e 75-vjetorit të