Ndahen çmimet “Golden Globe”, triumfon filmi “1917”

06/01/2020 - 20:33

Mbrëmjen e djeshme në Los Angeles është zhvilluar edicioni i 77-të i ‘Golden Globe’. Filmi “1917” ka fituar çmimin e filmit më të mirë.

Por fituesi i mbrëmjes me total çmimesh ishte padyshim “Once upon a time in Hollywood“; komedia e zezë e Quentin Tarantinos ishte nominuar për imazhin, muzikën, aktorët Leonardo di Caprio e Brad Pitt, skenarin dhe regjinë. Nga të gjitha këto, rrëmbeu tre çmime: Perfomanca e Pitt si aktor dytësor, skenari i Tarantinos dhe filmi vetë në kategorinë e muzikalit apo komedisë.

Renee Zellweger është shpallur aktorja më e mirë, ndërsa Joaquin Phoenix (Joker) e ka fituar çmimin e aktorit më të mirë. Ndërkohë “The Irishman”, me regji të Martin Scorsese, i transmetuar nga Netflix, nuk ka arritur në fitojë në asnjërën kategori.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot Akademia e Shkencave ka mbledhur tryezën “Kadare dhe letrat shqipe” ku është ka ripropozuar shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin “Nob

Ylli i Pop-it Billie Eilish triumfoi në Grammy's 2020, duke fituar pesë çmime, duke përfshirë artistin më të mirë dhe këngën e vitit.

Një ditë më parë në qytetin e Durrësit është organizuar kampionati i 10-të i ping-pongut për shkollat 9-vjeçare të rrethit.

Eglantina Kume është aktorja durrsake, e cila ka mbetur si një “meteor” i kinematografisë shqiptare.

Regjisori Pëllumb Kulla rrëfen në emisionin “Kjo Javë”, në News24, takimin me ish-diktatorin Enver Hoxha, teksa familja e tij ishte e per

Teatri Kombëtar ka kujtuar sot 73-vjetorin e aktorit të madh Roland Trebicka, shtatë vite pas ndarjes nga jeta më 6 mars 2013, pas një së

Piktori Arben Kristani ka hapur këto ditë në Durrës ekspozitën e tij të tretë brenda pak vitesh në qytetin bregdetar.

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.