Ndahet nga jeta Sadije Agolli, bashkëshortja e Dritëro Agollit

26/02/2019 - 13:50

Është ndarë nga jeta sot në moshën 76-vjeçare, bashkëshortja e shkrimtarit të ndjerë, Dritëro Agolli, Sadije Agolli.

Gruaja e Dritëroit, Sadije Agolli ka ndërruar jetë sot në spital pasi javën e shkuar kishte pësuar hemorragji cerebrale.

Ajo ka ndërruar jetë dy vite pas vdekjes së bashkëshortit të saj, njeriut të letrave dhe kulturës shqiptare, i cili frymëzoi dhe shërbeu si model për shumë shqiptarë.

Letrat e dashurisë të shkëmbyera mes Sadije Agollit dhe Dritëroit kanë ngjallur gjithmonë interes të lartë duke shërbyer si histori frymëzimi e sakrificë, ndërsa kanë dhënë shembullin se dashuria forcohet edhe më shumë teksa vitet kalojnë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë