Në fshatin ukrainas me popullsi shqiptare u zhvilluan master-klasa të artistëve nga Tirana

20/07/2019 - 17:30

Artistë nga Republika e Shqipërisë zhvilluan master-klasa për grupe artistike amatore të fshatit Karakurt të rajonit Bolgradsky, njoftoi korrespodenti i portalit ukrainas “Topor”..

Për dy javë, në Karakurt, i cili është i vetmi fshat shqiptar në rajonin e Odesës, punuan specialistë të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, si dhe të ansamblit të këngëve dhe valleve popullore të Shqipërisë.

Mësimet e zhvilluara dhanë rezultat mjaft të prekshëm: në repertorin e kolektivit vokal "Kolorit" u përfshinë pesë këngë të reja kombëtare shqiptare, ndërsa grupi koreografik argëton shikuesit edhe me katër valle të bukura kombëtare shqiptare me koreografi profesionistësh.

Etapa përfundimtare e studimit ishte një koncert, i cili u dha në skenën e shtëpisë së kulturës të fshatit Karakurt. Portali “Topor” thekson se organizimi i master-klasave u mundësua me bashkëpunimin e Ministrit të Shtetit për Çështjet e Diasporës, Pandeli Majko, i cili në pranverën e këtij viti vizitoi fshatin Karakurt.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka ndërruar jetë aktori shqiptar Shpëtim Zani, i cili bëri bujë në vitet ’60 me rolin e tij si Coli në filmin “Debatik”.

Piktori pogradecar Vangjo Vasili ka prezantuar në ambjentet e Galerisë së Arteve Pamore "Nikolet Vasia" ekspozitën e titulluar

Në Amfiteatrin e Durrësit është zhvilluar koncerti Albania Guitar Festival, duke sjellë një mbrëmje të mrekullueshme për të pranishmit. 

Skulptori i njohur durrsak Qazim Kërtusha vjen me një vepër të re: portret tribut, në 10-vjetorin e vdekjes, kushtuar idhullit dhe drejto

Në një nga mjediset e muzeut arkeologjik u çel ekspozita kushtuar figurës dhe ndihmesës së Agim Kavajës në trashëgiminë arkeologjike të D

Më 15 dhe 16 gusht 2019 do të jenë dy mbremje speciale të Festivalit të Kitarës (Albania Guitar Festival), ku të ftuar do të jenë virtuoz