Në fshatin ukrainas me popullsi shqiptare u zhvilluan master-klasa të artistëve nga Tirana

20/07/2019 - 17:30

Artistë nga Republika e Shqipërisë zhvilluan master-klasa për grupe artistike amatore të fshatit Karakurt të rajonit Bolgradsky, njoftoi korrespodenti i portalit ukrainas “Topor”..

Për dy javë, në Karakurt, i cili është i vetmi fshat shqiptar në rajonin e Odesës, punuan specialistë të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, si dhe të ansamblit të këngëve dhe valleve popullore të Shqipërisë.

Mësimet e zhvilluara dhanë rezultat mjaft të prekshëm: në repertorin e kolektivit vokal "Kolorit" u përfshinë pesë këngë të reja kombëtare shqiptare, ndërsa grupi koreografik argëton shikuesit edhe me katër valle të bukura kombëtare shqiptare me koreografi profesionistësh.

Etapa përfundimtare e studimit ishte një koncert, i cili u dha në skenën e shtëpisë së kulturës të fshatit Karakurt. Portali “Topor” thekson se organizimi i master-klasave u mundësua me bashkëpunimin e Ministrit të Shtetit për Çështjet e Diasporës, Pandeli Majko, i cili në pranverën e këtij viti vizitoi fshatin Karakurt.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pasditen e së enjtes u zhvillua në hotel “Arvi” një takim i Klubit Rotarian Durrës me piktorin e njohur shqiptaro-amerikan Dashamir Gurab

Prej 3 ditësh po mbahet edicioni i pestë i Festivalit të Këngëve Korale në Durrës, një festival i cili angazhon masivisht fëmijët e shkol

Rivendoset kapaku i ri prej xhami në pusin shekullor te sheshi “Liria” në Durrës.

“Krom dhe luledele” është një roman i cilësuar si himn për të rinjtë e pas viteve 1990.

Prej mëse një viti në protestë kundër shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar, aktori i njohur Neritan Liçaj, shprehet besimplotë se godi

Jeta kulturore në Durrës nisi në muajin nëntor me një shfaqje që u prit mjaft mirë nga publiku, saqë do të vijë edhe këtë fundjavë për pu

Pasditen e së enjtes, në orën 18.00, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës do të shfaqet filmi dokumentar “Rikthim në Lajpcig

Diana Ziu dhe bashkëshorti i saj, artisti Vangjel Toçe nuk i kanë kursyer fjalët dhe kritikat kundrejt mënyrës se si Vera Grabocka po tra

Është ndarë nga jeta aktori i teatrit të Durrësit, Josif Koci.

100 artistë nga 60 shtete kanë sjellë krijimet e tyre në një ekspozitë “Vetëpeizazh” në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” në Durrës.