"Ne krijojmë trashëgimi kulturore", ekspozita e shkollës "Leonik Tomeo" në Durrës (VIDEO)

06/04/2018 - 16:22

Nxënësit e shkollës së mesme "Leonik Tomeo" në Durrës, kanë zhvilluar në mjediset e Amfiteatrit një veprimtari mbresëlënëse, duke grumbulluar dhe ekspozuar në një nga galeritë e ndërtesës antike një ekpozitë me objekte të rralla që i përkasin historisë dhe kulturës sonë kombëtare.

Ato janë mbledhur nëpër familjet ku janë ruajtur dhe klasifikuar më pas për vlerat që ruajnë nga vetë nxënësit.

Specialistja  e edukimit përmes kulturës në DRKK, Antigoni Gjergji e ka vlerësuar mjaft këtë nismë të nxënësve në kuadër të lëvizjes së përqafuar prej tyre "Ne krijojmë trashëgimi kulturore".

Kjo veprimtari po shtrihet edhe në shkolla të tjera si dhe qendra të veçanta të kulturës dhe historisë së qytetit te lashtë të Durrësit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktori Edmond Halili vjen sërish këtë vit me një show për të gjithë qytetarët dhe grupmoshat në Durrës.

Një mesazh nga Durrësi “që përcjell një koncept të qartë për mbajtjen gjallë në vetëdijen e brezave të prejardhjes shqiptare, të përçuarj

"Pengu" i autorit Saimir Gongo për tre net me radhë, mori vëmendjen dhe duartrokitjet e publikut durrsak në skenën e teatrit “Aleksandër

Poeti Xhevahir Spahiu nuk i ka mbajtur lotët kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së shkrimtarit Fatos Arapi ngjitur pas një shtylle. 

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi.

Përpara ceremonisë vjetore të American Music Awards, abc NEWS ka lajmëruar se kush do jenë yjet që do prezantojnë eventin e madh muzikor.

Filmi ‘Nëntori i Ftohtë’ nga Ismet Sijarina është shpërblyer me çmimin e audiencës në festivalin e filmit në Cyrih.

Këngëtarja e operas, Montserrat Caballe, dueti i të cilës me Freddie Mercury-n u bë himni i Lojërave Olimpike të Barcelonës në 1992, ësht