Nesër "Guitar Festival" në Durrës, ja risia e këtij viti (VIDEO)

27/02/2020 - 13:57

20 nxënës të degës së kitarës do të luajnë nesër pjesë të ndryshme të muzikës klasike, baroke, romantike, kontemporane në pallatin e kulturës “Aleksandër Mosiu” në Durrës.

Këtë vit, kur shënohet edhe viti i shtatë i organizimit të "Guitar Festival", përveç nxënësve të shkollës "Jan Kukuzeli" në Durrës, marrin pjesë edhe nxënës nga shkolla artistike e Lushnjes si dhe studentë të Universitetit të Arteve, të cilët, tre më të mirët në fund do të vlerësohen edhe me çmime.

Drejtuesi Orges Mema tregon se risia e këtij programi është edhe përfshirja e dy nxënësve me aftësi ndryshe të cilët janë pjesë e shkollës dhe kanë pasur ecuri të shkëlqyer.

"Mendova që qytetit tonë, publikut durrsak t’i dhurojmë këtë lloj eventi.", thotë Dashamir Mehmeti, profesori i kitares ndërsa tregon se idea për krijimin e një festivali të tillë i ka ardhur spontanisht duke parë edhe nivelin e nxënësve.

"Guitar Festival" është kthyer në traditë tashmë për artistët e shkollës "Jan Kukuzeli", të cilët presin të gjithë artëdashësit të premten në orën 19:00 në sallën e pallatit të kulturës.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vitin 1584, shtypshkronja e qytetit të Durrësit shtyp një libër me poezi latinisht me titull “APOTHEOSIS || Nouiueteris Copiaecornu,||

Përmes një postimi në rrjete sociale, regjisorja durrsake Driada Dërvishi ka uruar Ditën Botërore të Teatrit.

Mjekeve, personelit mjekesor te mesem dhe te ulet,  ne shenje nderimi, mirenjohjeje dhe falenderimi, per kontributin dhe sakrificat e tyr

Mbrëmjen e së premtes, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, ZVA shpalli mësuesit më të mirë të Durrësit dhe shkollat e mesm

Qendra Kulturore e Fëmijëve Durrës ka zhvilluar konkursin në poezi, ese dhe pikturë "Përherë në zemrat tona", kushtuar festave të 7 dhe 8

Për të shtatin vit radhazi është zhvilluar në Durrës festivali i kitares klasike, "Guitar Festival".

“Ndonjëherë dita nis kështu për Galaksian dhe Karpetën, kuptohet…”, është ky statusi që aktori Igli Zarka shoqëron foton hot me

Këngëtarja nga Durrësi, Violeta Beshiri ka arritur të fitojë çmimin e dytë në  Festivalin Ndërkombëtar të Këngës për fëmijë në Rožaje të

“Një roman jo vetëm impresionues, por i mistershëm dhe trullosësh, i cili nuk mjaftohet vetëm me matematikën dhe racionalen e autorit