Nis "Festivali i 4-të i Këngëve Korale" në Durrës (VIDEO)

08/11/2018 - 17:20

Ka startuar në Qendrën Kulturore të Fëmijëve në Durrës edicioni i katërt i këngëve korale, një festival i cili angazhon masivisht fëmijët e shkollave.

Festivali është organizuar midis 18 shkollave 9-vjeçare të rrethit të Durrësit, në tre ditë dhe sot në ditën e parë të tij nxënësit e 8 shkollave kanë performuar, për të shpallur fituesit në datë 14 nëntor. Organizatori Arian Plaku tha se festivali vjen me rastin e festës së 14 Nëntorit, Çlirimit të Durrësit dhe pavarësisë e Çlirimit të vendit.

Secila shkollë ka formuar korin me 25-35 persona, ndërsa marrin pjesë 18 kore dhe rreth 550 fëmijë. Arian Plaku tha se juria është e përbërë nga emra të njohur të skenës shqiptare, me prof. Ermir Dizdari Dirigjent, Arjola Zani Soprane Pedagoge e kantos pranë shkollës artistike J.Kukuzeli, Naim Kerçuku, këngëtar i njohur i qytetit, ish-drejtori i QKF Durrës, Anxhela Hoti soprano.

Repertori i këngëve janë fokusuar në këngë patriotike e partizane, këngë për Shqipërine dhe festave të flamurit. Avni Çuni, drejtor i Qendrës Kulturore të Fëmijëve tha se kjo ishte një sipërmarrje e vështirë por që po kthehet në një traditë të bukur nga ana e kësaj qendre.

Qkf dhe sektori i veprimtarive masive pranë QKF Durrës. Idea dhe drejtimi i festivalit nga përgjegjësi i sektorit të veprimtarive masive në QKF, Arian Plaku. Festivali është mbështetur nga Drejoria Arsimore dhe nga Bashkia Durrës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kartolinë italiane bardhezi. Kjo foto, që shitet në ebay, ka rëndësi dhe për historianët.

Paraditen e së premtes, në sallën e konferencave të UAMD-së, dramaturgu i ri dhe studenti Aldo Mustafa prezantoi veprën e tij të parë "Ko

Sot, në Muzeun Arkeologjik u zhvillua një takim dhe një orë mësimi me studentë të degës së historisë së UAMD, e drejtuar nga zoti Afrim H

Në Galerinë e Arteve Pamore "Nikolet Vasia" në Durrës mbahet e hapur këto ditë një ekspozitë me 20 punime në pikturë, të para viteve '90,

Në një postim në Facebook, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, njofton se në Muzeun Arkeologjik është zhvilluar një koncert a

Janë mbajtur sot homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut, i cili u nda nga jeta dy ditë më parë gjatë një gare

Sot në hollin e teatrit të Durrësit “Aleksandër Moisiu”, do të mbahen homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut,

Shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” ka vlerësuar sot në një aktivitet të mbajtur 10 gratë më të suksesshme përgjatë një viti në Durrës.

Në ambientet e Galerisë së Arteve Pamore në Durrës u çel mbrëmjen e së mërkurës një ekspozitë mjaft e veçantë me piktura dhe punime dore

Festivali i dhjetë i “Maratonës Rinore” në Durrës është përmbyllur në finalen e 27 shkurtit të organizuar në pallatin e sportit “Ramazan