Nis "Festivali i 4-të i Këngëve Korale" në Durrës (VIDEO)

08/11/2018 - 17:20

Ka startuar në Qendrën Kulturore të Fëmijëve në Durrës edicioni i katërt i këngëve korale, një festival i cili angazhon masivisht fëmijët e shkollave.

Festivali është organizuar midis 18 shkollave 9-vjeçare të rrethit të Durrësit, në tre ditë dhe sot në ditën e parë të tij nxënësit e 8 shkollave kanë performuar, për të shpallur fituesit në datë 14 nëntor. Organizatori Arian Plaku tha se festivali vjen me rastin e festës së 14 Nëntorit, Çlirimit të Durrësit dhe pavarësisë e Çlirimit të vendit.

Secila shkollë ka formuar korin me 25-35 persona, ndërsa marrin pjesë 18 kore dhe rreth 550 fëmijë. Arian Plaku tha se juria është e përbërë nga emra të njohur të skenës shqiptare, me prof. Ermir Dizdari Dirigjent, Arjola Zani Soprane Pedagoge e kantos pranë shkollës artistike J.Kukuzeli, Naim Kerçuku, këngëtar i njohur i qytetit, ish-drejtori i QKF Durrës, Anxhela Hoti soprano.

Repertori i këngëve janë fokusuar në këngë patriotike e partizane, këngë për Shqipërine dhe festave të flamurit. Avni Çuni, drejtor i Qendrës Kulturore të Fëmijëve tha se kjo ishte një sipërmarrje e vështirë por që po kthehet në një traditë të bukur nga ana e kësaj qendre.

Qkf dhe sektori i veprimtarive masive pranë QKF Durrës. Idea dhe drejtimi i festivalit nga përgjegjësi i sektorit të veprimtarive masive në QKF, Arian Plaku. Festivali është mbështetur nga Drejoria Arsimore dhe nga Bashkia Durrës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori, shkrimtari dhe përkthyesi Gjergj Vlashi sot feston 91-vjetorin e lindjes.

Edicioni i 14-të të Festivalit ndërkombëtar të muzikës së dhomës që po zhvillohet në Durrës ka vijuar mbrëmjen e kaluar me koncertin e Du

Pas një sëmundjeje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, i ka dërguar një mesazh ish-drejtoreshës së Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, e cila u largua

Ia vlen të zbuloni sharmet e Shqipërisë, shkruan Camille Lemarchand e Boursorama, kompani e famshme bankare franceze, aktivitetet e së ci

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës “Durrës 2019” ka prezantuar në mbrëmjen e tretë të tij Trion “Ad Libitum” nga Maqedonia e Veri

Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë, në bashkëpunim me shkollën "Protagonistët", kanë bërë të mundur organizimin e një kampi shahu,

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të qytetit të Durrësit është prezantuar ekspozita e skulptorit, piktorit dhe restauratorit, N

“Muzika dhe Vena” është tema e edicionit të 9-të të Bienales “Netët e muzikës klasike”, që do të zhvillohet në Durrës nga 1-9 gusht.