Nis Panairi Ndërkombëtar i Librit "Tirana 2018"

14/11/2018 - 12:19

Sot ka nisur Panairi i Librit “Tirana 2018”, që do të zgjasë 5 ditë, nga data 14 deri më 18 nëntor. Ky është Panairi i 21-të që zhvillohet në Tiranë, në Pallatin e Kongreseve e do të bëjë bashkë rreth 100 shtëpi botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, mali i Zi dhe diaspora, që do të paraqesin para lexuesve kryeqytetas botimet më të mira të hedhura në qarkullim vitin e fundit.

Panairi që mbledh adhuruesit shqiptarë të librit, do të bashkojë: autorë, botues, përkthyes, përfaqësues të shtypit dhe medias duke pretenduar të shndërrohet edhe në një panel të rëndësishëm diskutimi për artin dhe kulturën.

Gjatë panairit Tirana 2018 do të ndahen edhe disa çmime, si: Autori i vitit 2018; Përkthyesi i vitit 2018; Libri më i mirë për fëmijë 2018.

Gjatë ditëve të Panairit, do të gjeni më shumë informacione për prurjet e reja dhe titujt që duhet t’i keni në bibliotekë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grup studentësh të Trashëgimisë Kulturore të Universitetit të Tiranës, të shoqëruar nga pedagogët e tyre, zhvilluan dje në Durrës, pr

Nuk është hera e parë që ndodhin gabime në numërimin e votave në Eurovision. Edhe këtë vit, kështu ka ndodhur.

Nxënsit e shkollave 9-vjeçare të qytetit të Durrësit kanë arritur një tjetër sukses në Olimpiadën e 24 të Matematikës që u zhvillua këtë

*30 vjet më parë: Formacioni i harqeve "Jan Kukuzeli" prezantohej me "Stinët" e Vivaldit

Trajnimi “Teknikat tradicionale në ndërtim” vjen tashmë edhe në Durrës!

Holanda fitoi festivalin Eurovision 2019, ndërsa Shqipëria u rendit në vendin e 18-të.

Këngëtarja shqiptare, Jonida Maliqi ka performuar e dyta këtë të shtunë në natën finale të Eurovision.

Jonida Maliqi ka përfunduar me sukses performancën në Tel Aviv dhe është kualifikuar në finalen e Eurovision 2019.