Nis Panairi Ndërkombëtar i Librit "Tirana 2018"

14/11/2018 - 12:19

Sot ka nisur Panairi i Librit “Tirana 2018”, që do të zgjasë 5 ditë, nga data 14 deri më 18 nëntor. Ky është Panairi i 21-të që zhvillohet në Tiranë, në Pallatin e Kongreseve e do të bëjë bashkë rreth 100 shtëpi botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, mali i Zi dhe diaspora, që do të paraqesin para lexuesve kryeqytetas botimet më të mira të hedhura në qarkullim vitin e fundit.

Panairi që mbledh adhuruesit shqiptarë të librit, do të bashkojë: autorë, botues, përkthyes, përfaqësues të shtypit dhe medias duke pretenduar të shndërrohet edhe në një panel të rëndësishëm diskutimi për artin dhe kulturën.

Gjatë panairit Tirana 2018 do të ndahen edhe disa çmime, si: Autori i vitit 2018; Përkthyesi i vitit 2018; Libri më i mirë për fëmijë 2018.

Gjatë ditëve të Panairit, do të gjeni më shumë informacione për prurjet e reja dhe titujt që duhet t’i keni në bibliotekë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkrimtari durrsak  Ylli Bare, pas një seriali librash të botuar me tema të shumëllojshme kombëtare dhe ndërkombëtare, ka dalë së fundmi

Lahuta si pjesë e pandarë e këtij eposi së kreshnikëve është një instrument muzikor i domosdoshëm për gjallesën e këtij Cikli, por është

Kënga “Në rërë vizatoj" me muzikë të kompozitorit Ylli Ramzoti, tekst të Agim Bajramit, interpretuar nga Violeta Beshiri ka fituar çmimin

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasija" të qytetit të Durrësit shoqatat kulture atdhetare "Labëria" dhe "Ismail Qemali", në bashkëpu

Prej ditës së djeshme, në media ka qarkulluar lajmi lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëg

Për nder të 28 nëntorit, ditës së flamurit dhe shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, u mbajt një manifestim në Geteborg ( Göteborg) të S

Një nga aktorët më të njohur të para viteve ’90, Luan Qerimi, u nda dje nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Suksesi është fjala që mund të përkufizojë më së miri pritshmëritë mbi librin më të ri të autores nga Durrësi, Gladiola Busul

Aktori i famshëm shqiptaro-amerikan, Xhevat Limani, ka ngjitur në skenën e teatrit të Durrësit, "Aleksandër Moisiu", poemën dramatike "Gj

Në kuadër të festave të nëntorit si dhe vitit mbarëkombëtër të Skënderbeut, dega e shoqatës atdhetare dhe kulturore "Tomorri" ka zhvillua