Nudot e Sara Taganit ngjallin kureshtjen e artdashësve durrsakë (VIDEO)

Postuar: 17/04/2017 - 17:31

“Hije dhe siluete”, ky është titulli i ekspozitës me autore Sara Taganin. Ekspozita në fjalë është hapur dje në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”, në prani të artdashësve të qytetit bregdetar.  

Ekspozita përbëhet nga 25 punime, shumica e të cilave janë nudo. Piktorja Sara Tagani shprehet se këto punë janë realizuar në periudha të ndryshme kohore, falë një impenjimi të vazhdueshëm.  

Tagani thekson se nudoja e ka impresionuar prej vitesh dhe për këtë arsye pak nga pak u bë e mundur hapja e një ekspozite të tillë.

Ekspozita do të jetë e hapur për një javë dhe që në hapjen e saj ajo ka zgjuar një interes të madh, pasi persona të ndryshëm i kanë parë me vëmendje këto punime.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbrëmjen e së shtunës, artdashësit durrsakë patën mundësinë të ndjekin shfaqjen “Arratisje”, të Keti Bashhysës, në skenën e teatrit “Alek

Nderi i Kombit Mirush Kabashi është duartrokitur gjatë nga publiku durrsak, gjatë premierës së Koncertit recital “Ah, moj Demok

Në kuadër të “Javës së librit” në universitetin “Aleksandër Moisiu” më datë 20 prill 2017, u organizua përurimi i studimit mono

Panairi i librit është hapur në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës për të qënë më afër të rinjve, studentëve.

Në 22 prill, qytetarët durrsakë e më gjerë kanë mundësinë të ndjekin shfaqjen “Arratisje”, të Keti Bashhysës, në skenën e teatrit “Aleksa

Koncerti recital “Ah, moj Demokraci” nga aktori Mirush Kabashi (Nderi i Kombit), vjen sot në mbrëmje për publikun durrsak, në teatrin “Al

Në klubin e kulturës dhe artit “Sigal“ të Durrësit është promovuar libri i parë “Lule akulli” i poeteshës Pranvera Belba.

Java e librit në Universitetin "Aleksander Moisiu" është hapur me promovimin e librit me titull "Astronomia Detare" e autorit Prof. As.

Shfaqja teatrale e shkrimtarit dhe karikaturistit Bujar Kapexhiu është duartrokitur gjatë nga publiku durrsak.  

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se, në kuadër të Ditës Ndёrkombёtare të Monumenteve tё Kulturёs dhe Siteve Arkeolo