Nudot e Sara Taganit ngjallin kureshtjen e artdashësve durrsakë (VIDEO)

Postuar: 17/04/2017 - 17:31

“Hije dhe siluete”, ky është titulli i ekspozitës me autore Sara Taganin. Ekspozita në fjalë është hapur dje në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”, në prani të artdashësve të qytetit bregdetar.  

Ekspozita përbëhet nga 25 punime, shumica e të cilave janë nudo. Piktorja Sara Tagani shprehet se këto punë janë realizuar në periudha të ndryshme kohore, falë një impenjimi të vazhdueshëm.  

Tagani thekson se nudoja e ka impresionuar prej vitesh dhe për këtë arsye pak nga pak u bë e mundur hapja e një ekspozite të tillë.

Ekspozita do të jetë e hapur për një javë dhe që në hapjen e saj ajo ka zgjuar një interes të madh, pasi persona të ndryshëm i kanë parë me vëmendje këto punime.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkolla e mesme e bashkuar “Besnik Hidri” në Shënvlash të Durrësit për herë të parë ka marrë pjesë në Maratonën Rinore, duke fituar edhe

Është çelur ekspozita “Kërtusha 2017”, e skulptorit të mirënjohur durrsak Qazim Kërtusha, e mbështetur në një kohezion retrospektiv 45-vj

Shkolla “Leonik Tomeo” ka fituar çmimin e parë të Maratonës Rinore festivalit të tetë që zhvillohet në Durrës midis shkollave t

Jeta e poetit dhe përkthyesit durrsak Met Gjergji është tërësisht e veçantë.

Biblioteka Publike në bashkëpunim me Klubin e Shkrimtarëve dhe Artistëve (dega Durrës), organizuan një pasdite kushtuar skulptorit Idriz

Pas një shkëputjeje 4-vjeçare, në qytetin e Durrësit është rikthyer sërish Maratona Rinore.

Portugalia ka fituar çmimin e parë të Eurovisionit, çmim i marrë për herë të parë në historinë e këtij kompeticioni.

Në Durrës është zhvilluar festivali “Pranvera poetike durrsake” në edicionin e tij të tetë.

Në një ceremoni të veçantë solemne të zhvilluar dje pasdite në Presidencë, Kreu i Shtetit Bujar Nishani nderoi dhe vlerësoi kon