Orkestra e harqeve të Durrësit nderohet me çmimin "Gjergj Kastrioti Skënderbeu"

29/10/2018 - 15:58

Orkestra e harqeve “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është nderuar këto ditë me çmimin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, duke u vlerësuar si formacioni më i mirë instrumental në Festivalin e organizuar në qytetin e Elbasanit.

Dirigjenti i orkestrës së Durrësit, Petrika Afezolli tha se formacioni me 18 instrumentistë i drejtuar prej tij interpretoi në skenën e teatrit “Skampa” të Elbasanit “Serenatën” e P. I. Çajkovskit me të katër kohët e saj.

"Kjo vepër e plotë luhet për herë të parë që nga viti 1989 në vendin tonë" - shtoi dirigjenti Afezolli, i cili vlerëson motivacionin “Për nivel të lartë artistik”, që juria e Elbasanit i akordoi bashkë me cmimin “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” orkestrës “Aleksandër Moisiu” të Durrësit.

Në edicionin e tretë të Festivalit të Orkestrave të harqeve që u organizua në Elbasan nga 22-25 tetor morën pjesë 5 formacione të plota si dhe grupe të ndryshme, interpretë të muzikës së dhomës nga i gjithë vendi. /G.Kabashi

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndërron jetë aktori i mirënjohur Sulejman Dibra.

Në Panairin e 21 të Librit “Tirana 2018”, i cili po zhvillohet në Pallatin e Kongreseve, janë ndarë çmimet e letërsisë.

Gjatë ditëve të letërisë shqiptaro-suedeze në Shkup, në ditë që i lamë pas, përveç ditëve letrare që ishin planifikuar të mbahen, ato dit

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka replikuar me moderatoren e “Top Channel”, Ori Nebiaj për statusin e saj në Twitter, ku përdori nj

Sot ka nisur Panairi i Librit “Tirana 2018”, që do të zgjasë 5 ditë, nga data 14 deri më 18 nëntor.

Kanë mbërritur në Shqipëri eshtrat e personalitetit të shquar të kulturës e të letrave shqipe, Mid’hat Frashëri.

Shfaqja teatrore “Tri gra dhe Misugi” me regji nga Suela Bako për dy netë me radhë u ndoq me shumë kureshtje nga publiku durrsak në skenë

Ka startuar në Qendrën Kulturore të Fëmijëve në Durrës edicioni i katërt i këngëve korale, një festival i cili angazhon masivisht fëmijët

Që në fillim të vështrimit tim, lidhur me këtë libër mjaft të rëndësishëm, më duhet të them se autorja Gladiola Jorbus (Busulla) është re