Orkestra e teatrit të Durrësit sjell për artdashësit muzikë latino-amerikane

29/05/2019 - 15:14

Salla e teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit mbrëmjen e kaluar ishte mbushur me artdashës të ftuar për të ndjekur një koncert me muzikë të përzgjedhur nga dy Amerikat. Për të tretën herë në pak vite orkestra e dirigjentit Petrika Afezolli sjell një program të veçantë për dëgjuesit durrsakë.

Me orkestrim të violonçelistit Moni Kuriçi, formacioni i harqeve "Aleksandër Moisiu" drejtuar nga Afezolli intepretoi një buqetë me vepra të shkurtëra, kryesisht muzikë tradicionale apo të autorëve të njohur nga Amerika Latine dhe Amerika e Veriut.

Fagotisti i orkestrës sinfonike të RTSH, Pirro Sota provoi mbrëmjen e kaluar forcat me saksofonin, duke sjellë me shumë sukses muzikë të zgjedhur, që u përmbyll me “Besame mucho” (Puthmë shumë), shkruar në vitin 1940 nga kompozitori meksikan Consuelo Velasques.

Koncerti morri një ngjyrë të këndshme edhe falë shoqërimit në tastierë dhe harmonikë nga Andi Trungu, veçanërisht në “Adios Nonino” nga Astor Piazzolla (1959).

Orkestra që përbëhet kryesisht nga instrumentistë, mësues të shkollës “Jan Kukuzeli”, tingëlloi natyrshëm përballë partiturave me muzikë mjaft të njohur për dëgjuesit, një provë tjetër e interpretimit dinjitoz të formacionit durrsak.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë