Piktori nga Durrësi, që e hedh universin në telajo… (FOTO)

06/05/2021 - 17:28

Nga data 1 deri 6 maj 2021, në galerinë “Nikolet Vasia”, qëndroi e hapur ekspozita “My univers” e piktorit durrsak të artit modern, Michael Catius, me profesion inxhinier mekanik.

Inxhinieri Michael Catius ka lindur në Durrës. Në vitin 1980 u diplomua për inxhinieri mekanike në Universitetin e Tiranës, ndërsa ka shumë vite që jeton midis Durrësit dhe Athinës.

Prej mëse 40 vitesh ushtron pikturën moderne, kryesisht universin. Ai e filloi pikturën me rrymën futuriste dhe pastaj l3vroi abstraksionizmin universal.

Në punimet e tij paraqitetet bota e universit me të gjitha labirinthet e saj, galaktikat, supernovat, vrimat e zeza, etj. ku gjen dhe elementë të teorisë së relativitetit.

Ing. Michael Catius ka hapur rreth 10 ekspozita brenda dhe jashte vendit. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nxënësit e shkollës artistike "Jan Kukuzeli" në Durrës kanë zhvilluar një koncert mbrëmjen e kaluar në ambientet e Muzeut Arkeologjik.

Ajo kërkon të mirëkuptohet nga bashkëshorti, të gjejë tek njeriu që ka zgjedhur të ketë përkrah një shok dhe një mbështetës.

Aventurat dashurore të beqarit francez, Bernard me stjuardesat e tij bukuroshe, në komedinë e sukseshme dhe mjaft të dashur për artdashës

Emmi Rushiti është njëra nga fitueset e çmimit të parë të edicionit të VI-të të Festivalit të Ansambleve Popullore të shkollave 9-vjeçare

Në mjediset e Bibliotekës së Universitetit “Aleksandër Moisiu” Durrës u promovua libri  “Zhvillime urbane: tradita dhe risi Rasti i Kamzë

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare aktori dhe regjisori i njohur shqiptar Pirro Mani.

Për të 19-n vit është mbajtur eventi "Miss dhe Mister Durrësi 2021", ku janë përzgjedhur mbretëresha dhe mbreti i bukurisë durrsake.

Ditën e sotme, në sheshin "Italia", para Stadiumit Kombëtar u inaugurua skulptura e artistit të njohur ndërkombëtar Helidon Xhixha.

Zyra Vendore Arsimore Durrës ka organizuar këtë të hënë ceremoninë e ndarjes së çmimeve të edicionit të XII, të Festivalit Rinor "Epidamn