Prof. Stamati: E gjetur në Durrës, kjo vazo qelqi, më e bukura e zbuluar në Shqipëri

31/05/2019 - 18:19

Restauruesi i njohur shqiptar, me reputacion ndërkombëtar, prof. Frederik Stamati ka postuar një status të bujshëm në faqen e tij në Facebook, më 31 maj 2019. Profesori kumton për një vazo prej qelqi, më e bukura e zbuluar në Shqipëri. Është gjetur në Durrës, e thyer në 151 copë.

Fotoja e dytë e tregon se si është gjetur, ndërsa e para pas restaurimit. Analizat e ndryshme treguan se është e shekullit XVI, e prodhuar në Murano. Restaurimi i saj mori 15 muaj (dhe shpirti im e di, por do ta botoj në ndonjë shkrim në gazetë) dhe u bë në ish-laboratorin e konservimit dhe arkeometrisë të ish-Institutit të Kulturës Popullore. Ka qenë ena prej qelqi, më e vështira që është restauruar në vendin tonë. Por prof. Stamati nuk bën datimin e restaurimit, duke shpresuar për këtë gjë në ndonjë artikull në gazetë. 

Studiuesi në Akademinë e Studimeve Albanologjike shkruan se para restaurimit, për të kuptuar situatën dhe se çfarë duhej bërë, është analizuar me SXRF, (Spektroskopia e Fluoreshencës së Rrezeve X) në Institutin e Fizikës Bërthamore të Zbatuar në Tiranë, me SEM (Scanning Electron Microscopy) në Universitetin e Selanikut, me PIGE (Particle Induced Gamma-rey Emission), në Universitetin e Ljubljanës dhe MO (Mikroskopi Optike) në laboratorin shqiptar.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore, bën një denoncim publik mbi restaurimin e kalave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit nga

Ndërron jetë në moshën 69-vjeçare këngëtari i njohur dibran, Qerim Sula.

Artisti i madh durrsak, Haxhi Rama feston sot 77-vjetorin e lindjes.

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit.

Aktorja e mirënjohur durrsake, Aishe Stari feston sot ditëlindjen e saj.

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Te

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore del në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, duke u shprehur se mund të restaurohet me sukses.

Ka nisur puna për pastrimin e pjesëve të murit të Kalasë së Durrësit që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit.

Në vitin 2017, nga sheshi para portit të Durrësit u larguan shtatë skulptura parku, të cilat i hapën rrugë zbatimit të projektit që morri

Ashtu si çdo gjë po ndodh online kohët e fundit për shkak të koronavirusit, e njëjta ka ndodhur edhe me Eurovizionin.