Promovohet libri mbi jetën dhe veprimtarinë e Refik Ajazit (VIDEO)

30/04/2019 - 09:41

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë mori pjesë në promovimin e librit: “Refik Ajazi, klerik dhe atdhetar – Jeta dhe veprimtaria e tij”, me autor Qemal Vrionin. Në aktivitetin e organizuar në pallatin e kulturës në Durrës, merrnin pjesë edhe shumë personalitete si kryetari i Bashkisë së Durrësit, z. Vangjush Dako, përfaqësues të komuniteteve fetare, Myftinj, familjarë të Refik Ajazit, intelektualë, miq të klerikut, studiues dhe qytetarë të Durrësit.

Kryetari i KMSH-së në fjalën e tij përshëndetëse vlerësoi figurën e klerikut dhe atdhetarit Refik Ajazi. “Sot ndihem i nderuar që marr pjesë në promovimin e librit me titull “Refik Ajazi, klerik dhe atdhetar – Jeta dhe veprimtaria e tij”. Refik Ajazi ishte një nga figurat më të shquara të Islamit në Shqipëri. Ai e shikonte përsosjen e njeriut nëpërmjet diturisë e përkushtimit në kryerjen e detyrës karshi Zotit, popullit dhe Atsheut. Ai ishte një fetar me intelekt të madh, i ditur, i çiltër, me shpirt të madh dhe nxënës i Kur’anit Famëlartë”, tha Spahiu.

KMSH e ka përfshirë Refik Ajazin në botim e librit me titull “100 personalitete shqiptare të kulturës islame”. Autori i librit, Qemal Vrioni, solli për të pranishmit eksperiencën dhe përjetimet e tij gjatë kohës që ai shkruajti librin për klerikun dhe atdhetarin Refik Ajazi. Gjithashtu gjatë aktivitetit përshëndetën kryetari i Bashkisë së Durrësit, përfaqësuesit fetarë dhe familjarët. Më tej aktiviteti ka vijuar me përshtypjet dhe kritikën e studiuesve mbi librin.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nuk është hera e parë që ndodhin gabime në numërimin e votave në Eurovision. Edhe këtë vit, kështu ka ndodhur.

Nxënsit e shkollave 9-vjeçare të qytetit të Durrësit kanë arritur një tjetër sukses në Olimpiadën e 24 të Matematikës që u zhvillua këtë

*30 vjet më parë: Formacioni i harqeve "Jan Kukuzeli" prezantohej me "Stinët" e Vivaldit

Trajnimi “Teknikat tradicionale në ndërtim” vjen tashmë edhe në Durrës!

Holanda fitoi festivalin Eurovision 2019, ndërsa Shqipëria u rendit në vendin e 18-të.

Këngëtarja shqiptare, Jonida Maliqi ka performuar e dyta këtë të shtunë në natën finale të Eurovision.

Jonida Maliqi ka përfunduar me sukses performancën në Tel Aviv dhe është kualifikuar në finalen e Eurovision 2019.

Këngëtarja Jonida Maliqi rrëqethi të gjithë skenën e Tel Aviv me performancën e saj.