Promovohet në Durrës libri "Austro-Hungaria dhe Shqipëria 1916-1918" (VIDEO)

06/07/2019 - 12:28

Muzeu Historik Kombëtar, në kuadër të hapjes të ekspozitës lëvizëse "Shqipëria në fokusin e austro-hungarezve" në Muzeun Arkeologjik të Durrësit, promovoi për studentët dhe qytetarët e Durrësit monografinë "Austro-Hungaria dhe Shqipëria 1916-1918".

Aktiviteti u përshëndet nga Drejtori i Muzeut Arkeologjik të Durrësit, Alban Ramohitaj dhe Dorina Xheraj, pedagoge pranë Universitetit "Aleksandër Moisiu" të Durrësit.

Prezantimi i monografisë "Austro-Hungaria dhe Shqipëria 1916-1918" dhe katalogut të ekspozitës fotografike “Monarkia Austro-Hungareze dhe Shqipëria 1916-1918” u bë nga Dr. Skënder Bushi, specialist pranë Muzeut Historik Kombëtar.

Botimi i parë që u promovuat ishte monografia "Austro-Hungaria dhe Shqipëria 1916-1918", një punim me 20 kumtesa që përfshijnë kontributet austriake në themelimin e një administrate publike moderne, politika austro-hungareze në rajon, ndikimet në stabilitetin financiar, krijimin Komisisë Letrare, zhvillimet urbane, gërmimet arkeologjike në Apoloni e themelimin e Muzeut Kombëtar etj., i cili u botua një vit pas përfundimit të konferencës.

Në konferencën shkencore morën pjesë studiues të shumtë të shkencave të albanologjisë, vendas dhe të huaj si: Prof. Dr. Paskal Milo, Prof. Dr. Anila Omari, Prof. Dr. Valentina Duka, Prof. Dr. Luan Perzhita, Prof. Ass. Ledia Dushku, Prof. Dr . Aljula Jubani, Prof. Dr. Beqir Meta, Prof. As. Dr. Izer Maksuti, Prof. Dr. Proletar Hasani, Dr. Dorian Koçi, Dr. Kurt Gostentschnigg, Dr. Ilir Kalemaj, Dr. Marenglen Kasmi, Dr. Rovena Vata, Dr. Tamara Scheer, Dr. Skënder Bushi, Dr. Enriketa Pandelejmoni (Papa), Dr. Gentiana Kera, Dr. Esmeralda Agolli.

Dhe botimi i dytë ishte katalogu i ekspozitës fotografike "Monarkia Austro-Hungareze dhe Shqipëria 1916-1918" me foto të Shqipërisë së asaj kohe realizuar nga ushtarët dhe regjentët austriake në vendin tonë, hapur në muajin Janar 2018 në kuadër të Vitit Kulturor Austri-Shqipëri në Muzeun Historik Kombëtar.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. 

Një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, rreth shek. XV-XII para Erës Sonë është zbuluar në Himarë.

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pran

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.