Regjisorja durrsake, një urim i ndjerë për ditëlindjen e teatrit dhe suksesin e saj personal (VIDEO)

11/01/2019 - 18:05

Në ditën kur teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit feston 66-vjetorin e themelimit të tij, një nga regjisoret më të talentuara të tij, Driada Dervishi, bën një urim të veçantë për ditëlindjen e këtij institucioni duke i uruar jetë të gjatë.

Ndërkohë, për të gjithë aktorët dhe bashkëpunëtorët e saj. Dervishi thekson se krahas 66-vjetorit të teatrit, ajo feston 15-vjetorin e punës në teatër dhe për këtë ka një falenderim të veçantë për punën e gjithsecilit, si dhe një falenderim për publikun që gjithnjë e ka mbështetur dhe duartrokitur në shfaqjet e saj teatrore.

Postimin, Dervishi e mbyll me një kolazh fotosh të shfaqjeve të vëna në skenë nga trupa e aktorëve të teatrit të Durrësit.

Postimi i plotë i Driada Dervishit:

Ka një botë të vogël që është skena dhe një skenë të madhe që është bota! E lumtur që këtë vit bëj 15 vjet që jam pjesë e një skene të madhe që sot bën 66 vjet! Gëzuar ditëlindjen Teatri Aleksander Moisiu Durres
! Gëzuar publikut të dashur! Çdo duartrokitje juaja është motivi më i bukur për të gjithë ne që bëjmë teatër Gëzuar të gjithë aktorëve e bashkëpunëtorëve të mi që në këto 15 vite e kanë pasuruar këtë skenë me dëshirën për ta bërë realitetin më të mirë! Gëzuar Aktorëve durrsake që më mirëpritën që në fillim Sanie Hoti, Xhelal Tafaj Hysen Bashhysa! Gëzuar Gjergj Vlashi e Bashkim Hoxha
që më besuat veprat tuaja duke më dhënë vetëbesim! Gëzuar Haxhi Rama ( që je në çdo premiere time e që më jep gjithnjë vërejtje dashamirëse! Gëzuar Roland Koca Rrem Hoxha! Gëzuar Aishe Stari e Lutfi Hoxha! 
Faleminderit Niko Kanxheri, Ndriçim Xhepa, Yllka MujoMirush Kabashi Faqja Zyrtare Guljem Radoja që më përkrahet pa asnjë paragjykim në fillimet e mia! Gëzuar trupës aq energjike e plot talent të Teatrit “A.Moisiu” Besmir Bitraku Xhejni Fama Ervin Doko Amos Muji Zaharia Adelina Muca Suela Bako Marvin Tafaj Andia Xhunga Mimoza Marjanaku Gjergj Doçi Marsel Rupi e dy aktoreveEra Çaushi e Vilma Hodo ! Na mungoni!
Faleminderit aktorëve që kanë mirëpritur çdo ftesë për bashkëpunim në Teatrin tonë Neritan Liçaj Lulzim Zeqja Rozi Kostani Artion Vreto
Hervin Culi Nik Xhelilaj Rozana Radi Olta Gixhari Saimir Braho Enkela Braho Dritan Borici Ervina Kotolloshi Eftiola Laçka Manjola Merlika Klodjana KecoRomir Zalla Gentian Zenelaj Lubonja Monika Bujar Asqeriu Sokol Angjeli Alessia Xhemalaj Donald Shehu Elton Cefa Adriana Tolka Alban Musa e në fund një puthje të veçantë për mikeshën time aktoren që Durrësi e do aq shumë Olta Daku 
Faleminderit atyre që e mbështesin Teatrin e faleminderit atyre që nuk duan t’ia dëgjojnë emrin ( helbete ç’na duhet arti e kultura?! ) sepse na frymëzojnë të punojmë më fort! Jetë të gjatë Teatrit Shqiptar!!

p.s ky kolazh u mundësua nga iphone im  Do Zoti nuk më pyet “Njeri” si e kam blerë 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kartolinë italiane bardhezi. Kjo foto, që shitet në ebay, ka rëndësi dhe për historianët.

Paraditen e së premtes, në sallën e konferencave të UAMD-së, dramaturgu i ri dhe studenti Aldo Mustafa prezantoi veprën e tij të parë "Ko

Sot, në Muzeun Arkeologjik u zhvillua një takim dhe një orë mësimi me studentë të degës së historisë së UAMD, e drejtuar nga zoti Afrim H

Në Galerinë e Arteve Pamore "Nikolet Vasia" në Durrës mbahet e hapur këto ditë një ekspozitë me 20 punime në pikturë, të para viteve '90,

Në një postim në Facebook, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, njofton se në Muzeun Arkeologjik është zhvilluar një koncert a

Janë mbajtur sot homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut, i cili u nda nga jeta dy ditë më parë gjatë një gare

Sot në hollin e teatrit të Durrësit “Aleksandër Moisiu”, do të mbahen homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut,

Shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” ka vlerësuar sot në një aktivitet të mbajtur 10 gratë më të suksesshme përgjatë një viti në Durrës.

Në ambientet e Galerisë së Arteve Pamore në Durrës u çel mbrëmjen e së mërkurës një ekspozitë mjaft e veçantë me piktura dhe punime dore

Festivali i dhjetë i “Maratonës Rinore” në Durrës është përmbyllur në finalen e 27 shkurtit të organizuar në pallatin e sportit “Ramazan