Rinia e Durrësit mbush Amfiteatrin, një mbrëmje elektrizuese dhe festive (FOTO)

15/09/2019 - 18:35

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit dhe të rinjtë durrsakë. Qindra fëmijë e të rinj kanë kënduar e festuar në një mbrëmje magjike plot ngjyra duke u argëtuar si asnjëherë tjetër në një amfiteatër “të ndezur” nga energjia rinore.

Pjesëmarrësit janë ngjitur në skenë sipas dëshirës me këngë shqiptare e të huaja në një karaoke gjigande në arenën e amfiteatrit. Në këtë aktivitet ka përshëndetur pjesëmarrësit kryebashkiakja e Durrësit Valbona Sako e cila garantoi mbështetjen për talentet e reja, por edhe për të organizuar më shumë evente rinore artistike dhe kulturore që gjallërojnë rininë durrsake dhe i japin energji pozitive qytetit.

“Falenderoj të gjithë pjesëmarrësit në një mbrëmje kaq të veçantë. Jo vetëm që ishin spontanë por na treguan se janë talente të vërteta. Një aktivitet mjaft i bukur që zhvillohet në amfiteatër, një nga monumentet më të rralla të Ballkanit, i cili na krijon mundësinë për evente të tilla të mëdha, por me kosto zero. Durrësi ka shumë talente të cilat ne do t’i mbështesim në rrugën e tyre të vështirë e të bukur të artit. Gjithashtu do të nxisim dhe përkrahim më shumë organizime të tilla rinore për të cilat keni nevojë jo vetëm ju, por i gjithë qyteti.” – tha Sako.

Rinia durrsake që mbushte amfiteatrin në këtë mbrëmje muzikore Karaoke ka vijuar të argëtohet për disa orë me rradhë, ndërkohë që kërkesa e tyre ndaj kryebashkiakes Sako ishte shtimi i eventeve të tilla kulturore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Revista për letërsi dhe kulturë e Universitetit të Oklahomas ka njoftuar mbrëmjen e së mërkurës së shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka f

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!

Pasditen e kësaj të shtune, një atmosferë ndryshe ju pret në Amfiteatrin e Durrësit.

Në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” artdashësit durrsakë po ndjekin këto ditë ekspozitën e piktores Emjona Stasi.