Roza Anagnosti: Teatri është i shenjtë, jam me artistët! Jam me Ndrenikën

Postuar: 15/02/2018 - 10:49

"Teatri është i shenjtë, unë jam me artistët. Jam me Robert Ndrenikën".  Kështu u shpreh dje aktorja e njohur Roza Anagnosti për "Gazeta Shqiptare"

E pyetur për debatin që po zhvillohet, Anganosti tha dje se teatri duhet të jetë në qendër, në të njëjtin truall ku është Teatri Kombëtar ekzistues.

"Në të gjithë botën kështu është teatri kombëtar, në qendër të qytetit. Nëse ka një projekt për një teatër të ri, le të bëhet ku është teatri jonë. Unë kam luajtur më shumë se 30 vite aty, kam interpretuar sa e sa role. Ai është vend i shenjtë. Unë jam me kolegët",- theksoi aktorja e njohur, që në prononcimin e saj për "GSh" tha se teatri ka nxjerrë sa e sa breza të artë.

"E vlerësoj Teatrin Kombëtar për identitetin, për kulturën. Duhet të jetë absolutisht në qendër. Godina është shumë e rëndësishme. Dhe do angazhim konkret. Nuk mund të ikin aktorët pa pasur një projekt konkret për teatrin, siç iku Opera, që ta di që teatri do jetë ku ishte. Mbështes artistët, mbështes Robert Ndrenikën. Teatri duhet të mirëmbahet. Shumë mirë që është bërë Turbina, por ajo është për projekte të tjera",-shtoi Anagnosti.

Sipas saj teatri nuk duhej të ishte lënë në atë gjendje që është. "Bënë oborrin e Teatrit Kombëtar e nuk bënë teatrin".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në ambientet e pallatit të kulturës "Aleksandër Moisiu" në Durrës, është promovuar vepra e Alija Izetbegovic, "Arratisja ime në liri", pë

   Në kuadrin e veprimtarive kushtuar librit, Biblioteka Publike e Durrësit organizoi një ekspozitë të titulluar; “Pena femërore shqiptar

Është promovuar në Durrës në një ambient shkrimtarësh e artdashësish romani i parë i autores Lumturi Kodra.

   Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të

   Është zhvilluar këtë të hënë në Kryeministri, prezantimi i projektit të Teatrit të ri Kombëtar, ku të pranishëm ishin Kryeministri Edi

Edi Rama përmes një postimi në Facebook, ka bërë me dije se sot pasdite, në orën 17:00 në sallën e Ekspozitave në Kryeministri, do të pre

   Problemet që kanë fëmijët e zonave rurale të Durrësit, por edhe si e shikojnë ata të ardhmen e tyre, janë munduar t’i shprehin nëpërmj

Pas një spektakli dhe parakalimi mbi Tapetin e Kuq, mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars ka shpallur edhe fituesit e saj pë

Premiera që ngriti siparin këtë fundjavë në teatrin “Aleksandër Mosiu” të Durrësit është ndjekur nga një publik i ngrohtë i cili kishte t

Me rastin e 8 Marsit, festës së gruas, janë vlerësuar 10 prej grave që kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë histori në qytetin e Durrësit, të e