Shfaqja "Më fol për dashurinë" mbërrin në Durrës (VIDEO)

29/04/2017 - 15:37

Për herë të parë në Durrës do të jepet shfaqja “Më fol për dashurinë”, e autorit francez Philippe Claudel, të cilën e sjell sot në mbrëmje në orën 19.00, teatri Dodona i Prishtinës, me regji të Kreshnike Osmanit.

Regjisorja Osmani, në një prononcim për DurrësLajm, tha se kjo shfaqje trajton jetën bashkëshortore të një çifti, të cilët i kanë kaluar të 50-tat, moshë kjo që iu sjell plot sfida e konflikte.

“Ata nuk përputhen me njëri-tjetrin. Këtë shfaqje e kam pozicionuar pak më ndryshe, duke i vendosur çiftet në një spital psikiatrik, mbase edhe për shkak të gjuhës që nuk ngjan me një familje të shëndoshë”,ka thënë ajo.

Në shfaqjen “Më fol për dashurinë” luajnë aktorët Besnike Arifi dhe Bashkim Alaj, të cilët u shprehën mjaft të lumtur për bashkëpunimin me regjisoren Osmani. Regjisorja e re ju bëri thirrje artdashëve durrsakë të ndjekin shfaqjen, e cila është planifikuar për t’u shfaqur të shtunën dhe të dielën në teatrin “Aleksandër Moisiu”. 

Shfaqja: “MË FOL PËR DASHURINË” 

Teksti: Philippe Claudel
Regjia: Kreshnike Osmanii
Luajnë: Besnike Arifi, Bashkim Alajj
Kostumografia: Samka Ferri
Skenografia: Burim Arifi, Blendina Xhemaa
Muzika: Arbër Krasniqi
Ndriçimi: Skender Latifi
Punëtorë skene: Bedri Maloku, Fadil Bekteshii, Albert Gashi
Dizajni: Faton Hasimja

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka ndërruar jetë këtë mbrëmje një nga kompozitorët më të njohur shqiptarë të të gjitha kohërave.

“Dritë për nesër” quhet koncerti homazh i organizuar nga Bashkia Tiranë në sheshin përpara Universitetit të Arteve në nder të viktimave t

Dy instrumentistë shqiptarë mbrëmjen e kaluar ishin protagonistë të një koncerti të organizuar në Sanntiago de Compostela (Spanjë).

Si çdo vit do të zhvillohet Festivali i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar ku do të marrin pjesë këngëtarë të ndryshëm shqiptarë dhe f

Mjeshtri dhe bilbili i këngës durrsake, Qemal Kërtusha feston sot 89-vjetorin e lindjes së tij.

Presidenti Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremonie solemne të zhvilluar në Universitetin e Arteve, kompozitorin dhe muzikantin e shqua

· Librat e saj, që janë botuar në Itali nga shtëpia prestigjioze “Bonfirraro Editore”, janë bërë pjesë e kurrikulës universitare ital

Çmimi "Ambasador i Gjuhës Italiane në Shqipëri" këtë vit i është akorduar artistit nga Durrësi Helidon Xhixha.

Filmi shqiptar rinis udhëtimin për t'u përhapur në ekranet e huaja edhe në kohë pandemie.

Grupi i valleve në Qendrën Kulturore Durrës ka triumfuar në Festivalin e 18-të Folklorik Ndërkombëtar të Kërcimit "Ylberi i Prishtinës".