"Shirli Valentina" në Durrës, flasin aktorja Olta Daku dhe regjisorja Driada Dervishi (VIDEO)

23/11/2019 - 15:24

Shirli Valentina është kthyer në Durrës, në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu”, aty ku mori jetë dy vjet më parë.

“Është e mrekullueshme. Kthimi i Shirlit dhe sidomos kthimi i saj në Durrës është gjithnjë festë”, shprehet Olta Daku, aktorja që mban rolin kryesor të shfaqjes.

Plot batuta dhe humor ku nuk mungon ironia therëse, komedia me regji të Driada Dervishit po reziston gjatë në skenat shqiptare, që nga qershori i vitit 2017, kur u shfaq premierë në Durrës.

Suksesi i saj përtej humorit qëndron te tema që trajton dhe mesazhi se nuk është vonë kurrë për të jetuar jetën në të gjitha ngjyrat e saj, larg të qenit një grua që i nënshtrohesh ritmeve të zakonshme të një shtëpiakeje.

“Ka një arsye shumë të fortë që Shirli qëndron në repertor prej 30 vitesh, duke nisur nga vendi i autorit, Londra. Tek ne Shirli ka 3 vjet që thërret shumë publik, jo vetëm për humorin, finesën e konkretësinë, po dhe për mesazhet e shumta. Kryesor është ai i një ftese për të rigjetur vetveten dhe për të sjellë një ekuilibër në marrëdhëniet në çift, si dhe për të dhënë një mesazh të fortë që femra, gruaja nuk duhet parë më si objekt, si një person që vetëm shërben, në shoqërinë tone”, thotë regjisorja Driada Dervishi.

Komedia do të shfaqet këtë të shtunë dhe të dielën në mbrëmje, në orën 19.00 në skenën e teatrit të Durrësit, duke dhuruar humor e reflektimin mbi realitetin e grave dhe nevojën për ta ndryshuar atë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Katër piktorë profesionistë dhe amatorë, të cilët i bashkon mbiemri Faja kanë ardhur së bashku nga Shijaku për të çelur një ekspozitë në

Busti i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali.

Eneda Tarifa ka rrëmbyer çmimin e madh të edicionit të 21 të Këndës Magjike, me këngën “Ma zgjat dorën”.

Në këto ditë të vështira për secilin prej banorëve të Durrësit, e sidomos për fëmijët, të cilëve mungesa e shkollës nuk u jep mundësi tan

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të Durrësit është çelur një ekspozitë me piktura me rastin e 28 dhe 29 Nëntorit.

Një takim për promovimin e tri librave të autores Gladiola Busulla Jorbus, që mblodhi njerëzit e kulturës dhe të apasionuarit e librit në

Pasi u shpall “Aktorja më e mirë” në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit "Othello", që u zhvillua në Gostivar të Maqedonisë së Veriut, Olt

Biblioteka publike e Durrësit organizoi këtë të hënë ekspozitën tematike “Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri”, në kuadrin e 75-vjetorit të