Shkolla "Mihal Ekonomi" në Durrës promovon librin "E para jehonë" (VIDEO)

Postuar: 08/02/2018 - 16:15

Shkolla 9-vjeçare dhe e mesme jo publike, "Mihal Ekonomi" në Durrës, ka promovuar në ambientet e Klubit të Artit dhe të Kulturës "Sigal" librin me titull "E para jehonë".

Me iniciativën dhe përkushtimin e drejtueses së kësaj shkollë, Elsa Ekonomi, "E para jehonë" përmbledh copëza kujtimesh e fëmijërie, krijimtarinë e nxënësve ndër vite.

Nxënës të cilët nuk janë më pjesë e këtij insitutcioni arsimor, por që mbeten ende prezent përmes shkrimeve të tyre.

Në këtë promovim morën pjesë drejtues të shkollës si dhe figura të nderuara për qytetin e Durrësit si profesor Rruzhdi Gole, Agim Bajrami, si dhe nxënës e ish-nxënës të cilët rrëfyen përjetimet e tyre pasi kishin lexuar librin.

Dalina Beshiri një ndër organizatoret e aktivitetit dhe mësuese e "Mihal Ekonomi-t", tregon se shkrimet e botuara në këtë libër i përkasin fëmijëve të cilët kanë qënë ndër vite anëtarë të klubit letrar të shkollës.

Aktiviteti u përmbyll me një prezantim të shkurtër të grupit artistik të shkollës që mbanin veshur kostume tradicionale shqiptare.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për realizimin e memorialit  në kujtim të viktimave të anijeve austrohungareze kanë punuar për dy vjet dy mjeshtra të skulpturës shqiptar

Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar një aktivitet s

Përgjatë tetë muajve të këti viti, Muzeu Arkeologjik dhe Amfiteatri është vizituar nga më shumë se 20 mijë persona, 12 mijë prej të cilëv

   Një aktivitet i madh kulturor u zhvillua mbrëmjen e së shtunës në sheshin "Liria" nga ana e Bashkisë së Durrësit në bashkëpunim me res

Pas një pune intensive për më shumë se 12 muaj, disa fëmijë të qytetit të Durrësit finalizuan me sukses çeljen e një ekspozite me punimet

Sinan Idrizi, administratori i klubit të futbollit Flamurtari, por edhe i kompanisë së fluturimeve “Air Albania”, në një intervistë për “

Skena e re e Amfiteatrit të Tiranës do të ndizet më fort se kurrë me fillimin e shtatorit.