Shkrimtari emigrant që në themel të krijimeve ka qytetin e Durrësit (VIDEO)

16/08/2018 - 17:12

Poeti Robert Shkurti ka lindur në vitin 1962. Librin e parë "Nën qiellin e shqiponjave", e ka shkruar në emigracion me tregime nga Shqipëria e postdiktaturës.

Pas këtij botimi të vitit 2010, ai ka botuar në prozë 3 romane, përfshirë librin "Luftë dhe tragjedi në Suharekë", ku i bën jehonë luftës së popullit shqiptar të Kosovës për liri.

Pas grumbullimit të përvojës së duhur artistike, Robert Shkurti i kthehet poezisë, duke botuar vëllimet "Regetime det" dhe "Ajër shprese", ku vendin kryesor e zënë lirikat.

Më pas, duke kërkuar perfeksionin Roberti lëvron një lloj gjinie të vështirë poezie duke dalë në një vëllim të ri me titull "Psherëtima dallgësh", ku përsëri motivet durrsake zënë korpusin kryesor të vëllimit.

Sa herë ai vjen në Durrës, i rikthehet vendeve të dashura për të, pranë bregdetit ku edhe qëmton motive të reja që në Itali do t’i riktheje më pas në art krijues.

Kritika ka vërejtur se Robert Shkurti e njeh shumë mirë artin e të shkruarit. Njohuritë kulturore, përvojat e jetës dhe zotësija për t’i përcjellë me etikë, ndjeshmëri dhe mjeshtëri te lexuesi, janë faktorë tregues të individualitetit të afirmuar artistik të autorit të talentuar të qytetit tonë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkrimtari durrsak  Ylli Bare, pas një seriali librash të botuar me tema të shumëllojshme kombëtare dhe ndërkombëtare, ka dalë së fundmi

Lahuta si pjesë e pandarë e këtij eposi së kreshnikëve është një instrument muzikor i domosdoshëm për gjallesën e këtij Cikli, por është

Kënga “Në rërë vizatoj" me muzikë të kompozitorit Ylli Ramzoti, tekst të Agim Bajramit, interpretuar nga Violeta Beshiri ka fituar çmimin

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasija" të qytetit të Durrësit shoqatat kulture atdhetare "Labëria" dhe "Ismail Qemali", në bashkëpu

Prej ditës së djeshme, në media ka qarkulluar lajmi lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëg

Për nder të 28 nëntorit, ditës së flamurit dhe shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, u mbajt një manifestim në Geteborg ( Göteborg) të S

Një nga aktorët më të njohur të para viteve ’90, Luan Qerimi, u nda dje nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Suksesi është fjala që mund të përkufizojë më së miri pritshmëritë mbi librin më të ri të autores nga Durrësi, Gladiola Busul

Aktori i famshëm shqiptaro-amerikan, Xhevat Limani, ka ngjitur në skenën e teatrit të Durrësit, "Aleksandër Moisiu", poemën dramatike "Gj

Në kuadër të festave të nëntorit si dhe vitit mbarëkombëtër të Skënderbeut, dega e shoqatës atdhetare dhe kulturore "Tomorri" ka zhvillua