Shuhet Carlos Ruiz Zafon, një prej shkrimtarëve më të lexuar bashkëkohorë

19/06/2020 - 14:52

Një prej shkrimtarëve më të lexuar bashkëkohorë, spanjolli Carlos Ruiz Zafon ndërroi jetë pas një beteje dy vjeçare me kancerin. Autori i disa romaneve të suksesshëm vlerësohet si një nga romancierët më të rëndësishëm të letërsisë moderne.

Shkrimtari i mirënjohur spanjoll, autor i disa romaneve bestseller përfshirë edhe “Hija e erës”, Carlos Ruiz Zafon është ndarë nga jeta në moshën 55-vjeçare.

I vlerësuar si autori më i lexuar në Spanjë që nga koha e Servantesit, Zafon ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Los Anxhelos.

Për ndarjen nga jeta të shkrimtarit reagoi edhe kryeministri spanjoll Pedro Sánchez, i cili nëpërmjet një postimi në Twitter u shpreh: “Ne kemi humbur një nga shkrimtarët më të lexuar dhe admiruar në të gjithë botën. Carlos Ruiz Zafón, romancieri kryesor i epokës sonë, dha një kontribut të rëndësishëm në letërsinë moderne.”

Autor i 8 romaneve, përfshirë “Loja e Engjëllit” dhe “Labirintet e shpirtit” dhe fitues i shumë çmimeve, Zafon është përkthyer në më shumë se 40 gjuhë të botës, ndërsa ka shitur rreth 8 milionë kopje të librave të tij në mbarë botën.

Në shqip për herë të parë veprën e Carlos Ruiz Zafon e ka sjellë përkthyesi, i ndjeri Ardian Klosi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. 

Një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, rreth shek. XV-XII para Erës Sonë është zbuluar në Himarë.

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pran

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti