Skulptori i njohur nga Durrësi, Idriz Balani, realizon një tjetër bust dëshmori në Kosovë

17/06/2020 - 19:18

Skulptori i njohur durrsak Idriz Balani ka realizuar një tjetër skulpturë në Kosovë. Një ditë më parë, në fshatin Irzniq të Deçanit, Kosovë është bërë përurimi i bustit të dëshmorit. Maxhun Çekaj. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast merrte pjesë edhe ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj.

Busti i realizuar nga Idriz Balani u vendos në lulishten para shkollës, që mban emrin e dëshmorit. Maxhun Çekaj ka qenë nxënës dhe më pas mësues i kësaj shkolle. Ai humbi jetën në vitin 1998, ndërsa ishte në rradhët e UÇK-së dhe luftonte për lirinë e Kosovës.

Skulptori i njohur durrsak, Idriz Balani ka një bashkëpunim mjaft të ngushtë me autoritetet në Kosovë dhe ka realizuar një sërë skulpturash për heronjtë e UÇK-së që humbën jetën në luftë me trupat serbe.

Ndërkohë, në Itali, në fillim të dhjetorit të vitit të kaluar, u përurua një tjetër skulpturë e Balanit.

Busti i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu u vendos në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali, më 8 dhjetor 2019. Qyteti i Parmës u bë kështu i pari qytet në veriun e Italisë, që promovoi një iniciativë të tillë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. 

Një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, rreth shek. XV-XII para Erës Sonë është zbuluar në Himarë.

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pran

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti