Skulptori Idriz Balani përfundon shtatoren e dëshmorit kosovar Ismet Asllani (VIDEO)

Postuar: 17/02/2018 - 15:37

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani. Vepra është tenderuar nga Komuna e Lipjanit dhe do të vendoset në një nga sheshet e këtij qyteti me rastin e 10-vjetorit të shpalljes se Pavarësisë së Kosovës.

Shtatorja është e lartë 2.8 m. Rënja heroike e Ismet Asllanit ruhet thellë në kujtesën e popullit. Rreth kontributit për luftën dhe rrënjën heroike të tij, autori i shtatores Balani, thotë se ai dallon nga të tjerët për shkak të aktivitetit të tij.

Pas derdhjes në bronx, vepra monumentale do të vendoset në një nga sheshet e qytetit kosovar të Lipjanit. Përurimi i saj do të bëhet më 23 mars të këtij viti, që është edhe data e vrasjes së Ismet Asllanit nga forcat pushtuese serbe.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në ambientet e pallatit të kulturës "Aleksandër Moisiu" në Durrës, është promovuar vepra e Alija Izetbegovic, "Arratisja ime në liri", pë

   Në kuadrin e veprimtarive kushtuar librit, Biblioteka Publike e Durrësit organizoi një ekspozitë të titulluar; “Pena femërore shqiptar

Është promovuar në Durrës në një ambient shkrimtarësh e artdashësish romani i parë i autores Lumturi Kodra.

   Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të

   Është zhvilluar këtë të hënë në Kryeministri, prezantimi i projektit të Teatrit të ri Kombëtar, ku të pranishëm ishin Kryeministri Edi

Edi Rama përmes një postimi në Facebook, ka bërë me dije se sot pasdite, në orën 17:00 në sallën e Ekspozitave në Kryeministri, do të pre

   Problemet që kanë fëmijët e zonave rurale të Durrësit, por edhe si e shikojnë ata të ardhmen e tyre, janë munduar t’i shprehin nëpërmj

Pas një spektakli dhe parakalimi mbi Tapetin e Kuq, mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars ka shpallur edhe fituesit e saj pë

Premiera që ngriti siparin këtë fundjavë në teatrin “Aleksandër Mosiu” të Durrësit është ndjekur nga një publik i ngrohtë i cili kishte t

Me rastin e 8 Marsit, festës së gruas, janë vlerësuar 10 prej grave që kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë histori në qytetin e Durrësit, të e