Skulptori Idriz Balani përfundon shtatoren e dëshmorit kosovar Ismet Asllani (VIDEO)

Postuar: 17/02/2018 - 15:37

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani. Vepra është tenderuar nga Komuna e Lipjanit dhe do të vendoset në një nga sheshet e këtij qyteti me rastin e 10-vjetorit të shpalljes se Pavarësisë së Kosovës.

Shtatorja është e lartë 2.8 m. Rënja heroike e Ismet Asllanit ruhet thellë në kujtesën e popullit. Rreth kontributit për luftën dhe rrënjën heroike të tij, autori i shtatores Balani, thotë se ai dallon nga të tjerët për shkak të aktivitetit të tij.

Pas derdhjes në bronx, vepra monumentale do të vendoset në një nga sheshet e qytetit kosovar të Lipjanit. Përurimi i saj do të bëhet më 23 mars të këtij viti, që është edhe data e vrasjes së Ismet Asllanit nga forcat pushtuese serbe.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në qytetin e Durrësit është organizuar festa tradicionale që zhvillohet prej vitesh “Festa e Detit’.

Arti shqiptar në zi! Ndahet nga jeta shkrimtari i mirënjohur shqiptar Loni Papa.

I janë dashur dy muaj kohë për të përgatitur kalendarin artistik veror TKOB, që pas anoncimit të këtij lajmi më 13 prill, kur drejtuesja

Aktori Laert Vasili ishte i ftuar sot në “KafeIN” për të diskutuar në lidhje me prishjen e Tatrit Kombëtar, një temë e cila ka shkaktuar

Aktori Bujar Kapexhiu ka dalë hapur kundër shembjes së Teatrit Kombëtar.

Drejtori i Teatrit Kombëtar Hervin Çuli ka sqaruar reagimin e tij ndaj artistit të njohur Mirush Kabashi, pas qëndrimit që ky i fundit sh

   Në qytetin e Durrësit është organizuar festivali “Pranvera poetike durrsake”.

Të bashkuar për një qëllim të vetëm, për t’iu ardhur në ndihmë sa më shumë fëmijëve në nevojë.