Sonte Oscar 2019, ceremonia që sjell emocione të mëdha

24/02/2019 - 16:13

“Roma” dhe “The Favourite” dominojnë listën e nominimeve të çmimeve Oscar. Kjo është një ceremoni që i tërheq të gjithë pa përjashtim, por secili prej atyre që parakalon në tapetin e kuq ka një synim: Të kthehen në shtëpi me statujën e famshme.

Në ceremoninë e 91-të të Akademisë së çmimeve, që mbahet sot në mbrëmje në teatrin “Dolby” në Hollywood priten surpriza. Drama e regjisorit Alfonso Cuaron “Roma” dhe një komedi-dramë për gratë “The Favourite” dominojnë listën e nominimeve Oscar me nga dhjetë të tilla, përfshirë edhe atë për “Filmin më të mirë”.

Menjëherë pas këtyre dy filmave, është një tjetër prodhim i mirëpritur nga artdashësit. Filmi “A Star Is Born”, me Bradley Cooper dhe këngëtaren e famshme Lady Gaga ka 8 nominime. Po kaq nominime ka edhe filmi biografik për Dick Cheney, “Vice”. “Black Panther”, që bëri historinë si filmi i parë më superheronj që nominohet në kategorinë për “Filmin më të mirë”, me gjithsej 7 nominime.

Pas tij, me numrin më të madh të nominimeve vjen drama e Spike Lee “Blackklansman” që ka gjashtë të tilla. 5 nominime kanë filmat “Bohemian Rhapsody” dhe “Green Book” ndërsa nga 4 nominime kanë “First Man” dhe “Mary Popins Returns”.

Nominimet për aktorin më të mirë: Christian Bale (Vice) Bradley Cooper (A Star Is Born) Willem Dafoe (At Eternity’s Gate) Rami Malek (Bohemian Rhapsody) Viggo Mortensen (Green Book) Nominimet për aktoren më të mirë: Yalitza Aparicio (Roma) Glenn Close (The Wife) Olivia Colman (The Favourite) Lady Gaga (A Star Is Born) Melissa Mccarthy (Can You Ever Forgive Me?)

Nominimet për filmin më të mirë: Black Panther, BlacKkKlansman, Bohemian Rhapsody, The Favourite, Green Book, Roma, A Star Is Born.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

17-vjeçarja Hajrie Dedej, ka prezantuar gjatë këtyre ditëve, ekspozitën e saj të parë.

Mbrëmjen e kësaj të premteje në Durrës do të organizohet një koncert me muzikë tradicionale Bretone.

Ismail Kadare, shkrimtari i mirënjohur shqiptar ka fituar çmimin "Pak Kyongni" për vitin 2019.

Nga Gëzim Kabashi

Liliana Çika është rikthyer këto ditë në Durrës me një ekspozitë të pazakontë.

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë