Sot mbahen homazhet tek teatri i Durrësit në nder të Harallamb Boshkut

05/03/2019 - 09:00

Sot në hollin e teatrit të Durrësit “Aleksandër Moisiu”, do të mbahen homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut, i cili u nda nga jeta dy ditë më parë.

Homazhet për nder të tij do të organizohen këtë të martë, nga ora 11:00-12:00, dhe më pas përcjellja për në banesën e fundit.

Harallamb Boshku ishte njëri nga mjeshtrat me gjurmë të shkëlqyera në sportin e shahut dhe me kontribut të vazhdueshëm në stërvitjen e brezit të ri.

NJOFTIMI I TEATRIT TË DURRËSIT:

Me hidhërim njoftojmë ndarjen e papritur nga jeta të HARALLAMB BOSHKU (Mjeshtër i FIDE) (1953-2019)

Homazhet për nder të tij do të organizohen në hollin e Teatri Aleksander Moisiu Durres nesër (sot) , datë 5, ora 11-12 dhe me pas përcjellja për në banesën e fundit ! 
Boshku ndërroi jetë në garë, gjatë zhvillimit të Turneut Ndërkombetar (rapid) të Prishtinës.
Harallamb Boshku ishte njëri nga Mjeshtrat me gjurmë të shkëlqyera në sportin e shahut dhe me kontribut të vazhdueshëm në stërvitjen e brezit të ri.
Teatri Aleksandër Moisiu i përcjell ngushellimet e sinqerta familjes dhe komunitetit te shahut!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kartolinë italiane bardhezi. Kjo foto, që shitet në ebay, ka rëndësi dhe për historianët.

Paraditen e së premtes, në sallën e konferencave të UAMD-së, dramaturgu i ri dhe studenti Aldo Mustafa prezantoi veprën e tij të parë "Ko

Sot, në Muzeun Arkeologjik u zhvillua një takim dhe një orë mësimi me studentë të degës së historisë së UAMD, e drejtuar nga zoti Afrim H

Në Galerinë e Arteve Pamore "Nikolet Vasia" në Durrës mbahet e hapur këto ditë një ekspozitë me 20 punime në pikturë, të para viteve '90,

Në një postim në Facebook, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, njofton se në Muzeun Arkeologjik është zhvilluar një koncert a

Janë mbajtur sot homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut, i cili u nda nga jeta dy ditë më parë gjatë një gare

Shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” ka vlerësuar sot në një aktivitet të mbajtur 10 gratë më të suksesshme përgjatë një viti në Durrës.

Në ambientet e Galerisë së Arteve Pamore në Durrës u çel mbrëmjen e së mërkurës një ekspozitë mjaft e veçantë me piktura dhe punime dore

Festivali i dhjetë i “Maratonës Rinore” në Durrës është përmbyllur në finalen e 27 shkurtit të organizuar në pallatin e sportit “Ramazan

Në datat 25 dhe 26 shkurt janë organizuar gjysmëfinalet e "Maratonës Rinore," edicioni i 10-të ku marrin pjesë 16 shkolla publike dhe jo