Studentët e Tiranës ekspeditë mësimore, njihen me trashëgiminë e Durrësit

25/05/2019 - 10:28

Një grup studentësh të Trashëgimisë Kulturore të Universitetit të Tiranës, të shoqëruar nga pedagogët e tyre, zhvilluan dje në Durrës, pranë Muzeut Arkeologjik dhe Zonës Muzeale të Durrësit një nga aktivitetet e ekspeditës së tyre mësimore.

Studentët u njohën nga afër me trashëgiminë e Durrësit dhe me mënyrën se si ajo administrohet. Gjithashtu ata asistuan edhe në një process të gërmimit arkeologjik, që aktualisht po zhvillohet pranë Forumit bizantin, nga një mision arkeologjik i përbashkët francez dhe shqiptar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grusht intelektualësh me pasion historinë po hedhin dritë mbi të shkuarën e afërt të qytetit bregdetar duke gërmuar në ar

Nën tingujt e këngëve franceze, mbrëmjen e 23 qershorit është zhvilluar koncerti "Festa e Muzikës" në Durrës.

Regjisori italian Franco Zeffirelli është ndarë nga jeta në moshën 96 vjeçare.

Hapësira nënujore e bregdetit shqiptar ka një trashëgimi kulturore nënujore shumë të pasur, e cila nëse do të dokumentohej, certifikohej

Violinisti i madh durrsak Florian Vlashi njofton në faqen e vet në FB se, së bashku me kompozitorin e shquar durrsak Haig Zacharian, do t

Qemal Vrioni është një figurë interesante intelektuale e Durrësit.

Një thesar me monedha argjendi i zbuluar në Durrës [në vitin 2006?].

Durrsaku Loer Kume është shpallur fituesi i madh i “Çmimit Kadare” për vitin 2019.

*Pas 18 vitesh punë, duke inventarizuar dhe restauruar mbi 6 ton terakota, monedha dhe enë qeramike të zbuluara në Durrës në

Mjeshtri i madh i skenës, një prej themeluesve të teatrit “Aleksandër Moisiu”, Lutfi Hoxha, ka mbushur 85 vjeç.