Suksesi i grave në Durrës/ Simbol biznesmenia Balza, gazetarja Vasili dhe zv.ministrja Voda (VIDEO)

04/03/2018 - 11:05

Me rastin e 8 Marsit, festës së gruas, janë vlerësuar 10 prej grave që kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë histori në qytetin e Durrësit, të evidentuara në fusha të ndryshme si: mjekësi, biznes,  ekonomi, mësimdhënie  etj. Krahas tyre, shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” në Durrës” në aktivitetin e përvitshëm ka nderuar me titullin “Simbol i gruas” gazetaren Eni Vasili, zëvendësministren e Brendshme Rovena Voda dhe biznesmenen Elsa Balza.

Titujt janë dhënë nga prefekti i Durrësit Roland Nasto.

Organizatorja Myzejen Konduri, tha se është shumë i rëndësishëm roli i gruas, jo vetëm në familje, por si një lokomotivë që tërheq të gjithë shoqërinë drejt përparimit. Në këtë aktivitet të zhvilluar në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës janë nderuar edhe 10 gra që me kontributin e tyre kanë shënjuar gjurmë në jetën durrsake.

Gazetarja Eni Vasili u vlerësua “Për kontributin e shquar intelektual dhe qytetar në media në problematikën e mbëshetjen e komunitetit të gruas”. Duke falënderuar organizatorët, Eni Vasili tha se “Ruajtja e vlerave është përveçse një sfidë personale, dhe një mision shumë i madh e i rëndësishëm. Duhet shumë dashuri e përkushtim për të arritur tek të vërtetat”.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Violinisti i njohur shqiptar, Jonian Ilias Kadesha, do të performojë sot në mbrëmje në Tiranë, për publikun kryeqytetas.

Aktori Edmond Halili vjen sërish këtë vit me një show për të gjithë qytetarët dhe grupmoshat në Durrës.

Një mesazh nga Durrësi “që përcjell një koncept të qartë për mbajtjen gjallë në vetëdijen e brezave të prejardhjes shqiptare, të përçuarj

"Pengu" i autorit Saimir Gongo për tre net me radhë, mori vëmendjen dhe duartrokitjet e publikut durrsak në skenën e teatrit “Aleksandër

Poeti Xhevahir Spahiu nuk i ka mbajtur lotët kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së shkrimtarit Fatos Arapi ngjitur pas një shtylle. 

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi.

Përpara ceremonisë vjetore të American Music Awards, abc NEWS ka lajmëruar se kush do jenë yjet që do prezantojnë eventin e madh muzikor.

Filmi ‘Nëntori i Ftohtë’ nga Ismet Sijarina është shpërblyer me çmimin e audiencës në festivalin e filmit në Cyrih.