Të gjitha shkrimtaret durrsake dhe jo vetëm në një ekspozitë të librit (VIDEO)

Postuar: 16/03/2018 - 18:52

   Në kuadrin e veprimtarive kushtuar librit, Biblioteka Publike e Durrësit organizoi një ekspozitë të titulluar; “Pena femërore shqiptare e shekullit te ri”.

U ekspozuan afro 250 tituj të penës femërore shqiptare, pasuri e Bibliotekës së Durrësit.

Librat i përkasin gjinive të ndryshme: poezi, prozë, studime në fushën e historisë, gjuhësisë, letërsisë, publicistikë dhe materiale të përziera.

Shumë shkrimtare femra durrsake, të shoqëruara edhe nga nxënësit e shkollave ku ato japin mësim, mbushën sot ambientet e sallës së bibliotekës.

Përmendim këtu Flora Dervishin, Mimoza Erebarën, Gladiola Busullën, Ledi Kacanin, Vera Vasian dhe Merita Thartorin.

Nxënësit e shkollave "Gjergj Kastrioti", "Frymë dashurie", " 14 nëntori", "Vinçens Prendushi", si dhe vajzat e medresesë "Mustafa Varoshi", së bashku me drejtuesen e tyre, ishin të pranishme në aktivitetin e organizuar me këtë rast.

Kjo ekspozitë ishte si një buqetë e bukur që stafi i Bibliotekës Publike, drejtuar nga Mirela Ylli iu dhuroi grave, në muajin e tyre. Ekspozita u përgatit dhe u moderua nga bibliografja Teuta Dhima dhe klasifikatorja Alketa Psatha.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për realizimin e memorialit  në kujtim të viktimave të anijeve austrohungareze kanë punuar për dy vjet dy mjeshtra të skulpturës shqiptar

Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar një aktivitet s

Përgjatë tetë muajve të këti viti, Muzeu Arkeologjik dhe Amfiteatri është vizituar nga më shumë se 20 mijë persona, 12 mijë prej të cilëv

   Një aktivitet i madh kulturor u zhvillua mbrëmjen e së shtunës në sheshin "Liria" nga ana e Bashkisë së Durrësit në bashkëpunim me res

Pas një pune intensive për më shumë se 12 muaj, disa fëmijë të qytetit të Durrësit finalizuan me sukses çeljen e një ekspozite me punimet

Sinan Idrizi, administratori i klubit të futbollit Flamurtari, por edhe i kompanisë së fluturimeve “Air Albania”, në një intervistë për “

Skena e re e Amfiteatrit të Tiranës do të ndizet më fort se kurrë me fillimin e shtatorit.