Të pathënat e dashurisë me Vaçe Zelën, partneri i artistes rrëfen bezdinë e tij

11/04/2019 - 09:47

Mbrëmja e së mërkurës që lam pas në “Soiree”, ka qenë e gjitha një puntatë dedikuar artistes së madhe dhe të merituar, Vaçe Zelës. Në emision ishin të ftuar disa nga të afërmit e këngëtares, ku ndër të gjithë spikati bashkëshorti i saj.

Pjetër Rodiqi ka rrëfyer detaje nga historia e dashurisë me Vaçen që nuk i dinim më parë.

Të dielën që shkoi, artistja e merituar do të festonte 80-vjetorin e lindjes, po të ishte akoma mes nesh. Bashkëshorti e kujtoi me nostalgji periudhën në të cilën ishte njohur me Vaçe Zelën dhe ka treguar për momentin e parë të njohjes mes tyre. Pjetër Rodiqi nuk e dinte as që ekzistonte këngëtarja.

“Unë e njoha duke luajt bilardo, kur edhe sot e kësaj dite nuk di të kem lozur ndonjëherë bilardo. Aty nisi ndjenja jonë. Shiko, Vaçja sa ç’qe këngëtare e mirë, aq ishte edhe e zgjuar. Ishte inteligjente me plot kuptimin e fjalës. Sa e madhe dhe e zgjuar. Më tërhoqi me intelektin e saj. Ne ishim të rinj atë kohë dhe kishim interes për letërsi, poezi e kështu gjërash”, ka rrëfyer Pjetër Rodiqi për njohjen me artisten e madhe.

Por, përveç historisë së dashurisë ai ka rrëfyer dhe vështirësitë pas famës së madhe që mori Vaçe Zela, ku të gjithë do ta njihnin Pjetër Rodiqin, si bashkëshorti i Vaçes.

“Shiko, ka qenë e vështirë në kuptimin që Vaçja u bë e njohur pasi u njohëm ne. Unë deri vonë e kam pasur bezdi që më thonin ‘burri Vaçes’… ndërsa tani, prezantohem ‘bashkëshorti i Vaçe Zelës’”, ka shtuar më tej Pjetri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të diel më 23 shkurt, ora 18:00, te pallati i sportit “Ramazan Njala” do të mbahet eventi i “Miss & Mister Durrësi 2020”, një sp

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Londër, regjisori shqiptar Pluton Vasi, ka fituar çmimin si “Regjisori më i mirë”.

Shumë simbole në gjithë botën flasin për dashurinë, por në Jug të Shqipërisë një qytet antik është “Qytet i Dashurisë”.

Aktori Xhevdet Ferri dhe regjisori Artan Minarolli janë përkujtuar në një mbrëmje homazh në Durrës në teatrin “Aleksandër Moisiu”, ku u s

Gazetari i njohur nga Durrësi, Thanas Mustaqi, “shigjetoi”, pasditen e sotme Ministrinë e Kulturës për harresën (me apo pa dashje) për ve

Gazetari i njohur Thanas Mustaqi, me anë të një postimi në Facebook, ka reaguar për atë që ai e konsideron si shpërfillje të Durrësit nga

Europe House në bashkëpunim me Bashkinë Durres- këndin e BE-së, organizon shfaqjen e filmit "DELEGACIONI" në pallatin e kulturës “Aleksan

Dy artiste të reja, nxënëse në shkollën artistike “Jan Kukuzeli” të Durrësit u prezantuan këto ditë para artdashësve në një koncert të pë