Vasili çel në Durrës ekspozitën e titulluar "Mall" (VIDEO)

22/08/2019 - 14:17

Piktori pogradecar Vangjo Vasili ka prezantuar në ambjentet e Galerisë së Arteve Pamore "Nikolet Vasia" ekspozitën e titulluar "Mall". Në ceremoninë e hapjes ishin të pranishëm artistë, kolegë, intelektualë, miq dhe të afërm të autorit.

Të pranishmit, që e morën fjalën vlerësuan krijimtarinë e artistit, e cila ka në fokus të bukurën. Vangjo Vasili ka qenë pjesëmarrës në shumë ekspozita kombëtare e ndërkombëtare si në Tiranë, Gjirokastër, Shkodër, Korçë, Egjipt, Turqi, Itali, Francë, Austri, Rumani, Gjermani, Bullgari etj.

Krijimtaria e tij është bërë pjesë e koleksioneve private, por edhe e institucioneve të ndryshme shtetërore ndërkombëtare si në Suedi, Luksemburg, Belgjike, Spanjë, Maltë, SHBA.

I vlerësuar me shumë çmime, ai njihet për peizazhet e kuruara deri në detaj. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për artëdashësit durrsakë deri në datën 31 gusht.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.

Joel Schumacher, regjisori i dy filmave “Batman” dhe i filmit “Gjenerata e Humbur”, vdiq sot nga kanceri në moshën 80-vjeçare.

Një prej shkrimtarëve më të lexuar bashkëkohorë, spanjolli Carlos Ruiz Zafon ndërroi jetë pas një beteje dy vjeçare me kancerin.

Skulptori i njohur durrsak Idriz Balani ka realizuar një tjetër skulpturë në Kosovë. Një ditë më parë, në fshatin Irzniq të Deçanit, Koso

Në çdo kohë, pavarësisht formatit të printuar apo online, është dëshmuar që libri mbetet miku ynë më i mirë.