Vasili çel në Durrës ekspozitën e titulluar "Mall" (VIDEO)

22/08/2019 - 14:17

Piktori pogradecar Vangjo Vasili ka prezantuar në ambjentet e Galerisë së Arteve Pamore "Nikolet Vasia" ekspozitën e titulluar "Mall". Në ceremoninë e hapjes ishin të pranishëm artistë, kolegë, intelektualë, miq dhe të afërm të autorit.

Të pranishmit, që e morën fjalën vlerësuan krijimtarinë e artistit, e cila ka në fokus të bukurën. Vangjo Vasili ka qenë pjesëmarrës në shumë ekspozita kombëtare e ndërkombëtare si në Tiranë, Gjirokastër, Shkodër, Korçë, Egjipt, Turqi, Itali, Francë, Austri, Rumani, Gjermani, Bullgari etj.

Krijimtaria e tij është bërë pjesë e koleksioneve private, por edhe e institucioneve të ndryshme shtetërore ndërkombëtare si në Suedi, Luksemburg, Belgjike, Spanjë, Maltë, SHBA.

I vlerësuar me shumë çmime, ai njihet për peizazhet e kuruara deri në detaj. Ekspozita do të qëndrojë e hapur për artëdashësit durrsakë deri në datën 31 gusht.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të diel më 23 shkurt, ora 18:00, te pallati i sportit “Ramazan Njala” do të mbahet eventi i “Miss & Mister Durrësi 2020”, një sp

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Londër, regjisori shqiptar Pluton Vasi, ka fituar çmimin si “Regjisori më i mirë”.

Shumë simbole në gjithë botën flasin për dashurinë, por në Jug të Shqipërisë një qytet antik është “Qytet i Dashurisë”.

Aktori Xhevdet Ferri dhe regjisori Artan Minarolli janë përkujtuar në një mbrëmje homazh në Durrës në teatrin “Aleksandër Moisiu”, ku u s

Gazetari i njohur nga Durrësi, Thanas Mustaqi, “shigjetoi”, pasditen e sotme Ministrinë e Kulturës për harresën (me apo pa dashje) për ve

Gazetari i njohur Thanas Mustaqi, me anë të një postimi në Facebook, ka reaguar për atë që ai e konsideron si shpërfillje të Durrësit nga

Europe House në bashkëpunim me Bashkinë Durres- këndin e BE-së, organizon shfaqjen e filmit "DELEGACIONI" në pallatin e kulturës “Aleksan

Dy artiste të reja, nxënëse në shkollën artistike “Jan Kukuzeli” të Durrësit u prezantuan këto ditë para artdashësve në një koncert të pë