Vaso Papaj boton librin e ri mbi nyjen gordiane të sistemit komunist (VIDEO)

26/03/2019 - 13:25

Vaso Papaj është një  personazh në qytetin e Durresit, me një biografi të veçantë. Pinjoll i një familjeje me emër investitorësh të vjetër në Durrës, pas një kalvari të vështirë jetësor si i persekutuar politik, dhe një karriere të vlerësuar në sistemin pluralist, tashmë ka nisur të hedhë në vargje dhe prozë artistikisht përshtypjet dhe momentet e vështira të jetës.

Sapo ka botuar pjesën e fundit të një triologjie të titulluar "Dritë në Humbëtirë", që është vlerësuar si një dëshmi artistike e një epoke të përmbysur tashmë të dramave dhe tragjedive njerëzore që buronin nga e ashtuquajtura luftë e klasave.

Volumin  e tretë të triologjisë autori e ka titulluar "Gongël" e cila përfaqëson një farë nyje gordiane të sistemit komunist. Lidhur me këtë libër, për të cilin autori ka punuar intensivisht rreth 2 vite, Papaj thotë se ka sjellë para lexuesit realitetin e hidhur të viteve të komunizmit të cilat barbarisht kanë shkatërruar qindra e mijëra familje pinjolle intelektuale.

Shkrimtari Vaso Papa ka shkruar në vitet 1969-1970 romanin "Një dimër mes dimrash" që pasi mbeti për 20 vite i murosur për arsye të përndjekjes politike u botua dy herë, më 1995 dhe 2006.

Ai ka përkthyer nga italishtja romanin "Ylli i mëngjezit" të poetes italiane Ada Negri botuar më 2008, ndërsa ka botuar edhe disa vëllime me poezi të vlerësuara. Poeti Agim Bajrami i ka cilësuar veprat e Papajt si shprehje të ankthit ekzistencialist të individit në diktaturë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nën tingujt e këngëve franceze, mbrëmjen e 23 qershorit është zhvilluar koncerti "Festa e Muzikës" në Durrës.

Regjisori italian Franco Zeffirelli është ndarë nga jeta në moshën 96 vjeçare.

Hapësira nënujore e bregdetit shqiptar ka një trashëgimi kulturore nënujore shumë të pasur, e cila nëse do të dokumentohej, certifikohej

Violinisti i madh durrsak Florian Vlashi njofton në faqen e vet në FB se, së bashku me kompozitorin e shquar durrsak Haig Zacharian, do t

Qemal Vrioni është një figurë interesante intelektuale e Durrësit.

Një thesar me monedha argjendi i zbuluar në Durrës [në vitin 2006?].

Durrsaku Loer Kume është shpallur fituesi i madh i “Çmimit Kadare” për vitin 2019.

*Pas 18 vitesh punë, duke inventarizuar dhe restauruar mbi 6 ton terakota, monedha dhe enë qeramike të zbuluara në Durrës në

Mjeshtri i madh i skenës, një prej themeluesve të teatrit “Aleksandër Moisiu”, Lutfi Hoxha, ka mbushur 85 vjeç.