Vaso Papaj boton librin e ri mbi nyjen gordiane të sistemit komunist (VIDEO)

26/03/2019 - 13:25

Vaso Papaj është një  personazh në qytetin e Durresit, me një biografi të veçantë. Pinjoll i një familjeje me emër investitorësh të vjetër në Durrës, pas një kalvari të vështirë jetësor si i persekutuar politik, dhe një karriere të vlerësuar në sistemin pluralist, tashmë ka nisur të hedhë në vargje dhe prozë artistikisht përshtypjet dhe momentet e vështira të jetës.

Sapo ka botuar pjesën e fundit të një triologjie të titulluar "Dritë në Humbëtirë", që është vlerësuar si një dëshmi artistike e një epoke të përmbysur tashmë të dramave dhe tragjedive njerëzore që buronin nga e ashtuquajtura luftë e klasave.

Volumin  e tretë të triologjisë autori e ka titulluar "Gongël" e cila përfaqëson një farë nyje gordiane të sistemit komunist. Lidhur me këtë libër, për të cilin autori ka punuar intensivisht rreth 2 vite, Papaj thotë se ka sjellë para lexuesit realitetin e hidhur të viteve të komunizmit të cilat barbarisht kanë shkatërruar qindra e mijëra familje pinjolle intelektuale.

Shkrimtari Vaso Papa ka shkruar në vitet 1969-1970 romanin "Një dimër mes dimrash" që pasi mbeti për 20 vite i murosur për arsye të përndjekjes politike u botua dy herë, më 1995 dhe 2006.

Ai ka përkthyer nga italishtja romanin "Ylli i mëngjezit" të poetes italiane Ada Negri botuar më 2008, ndërsa ka botuar edhe disa vëllime me poezi të vlerësuara. Poeti Agim Bajrami i ka cilësuar veprat e Papajt si shprehje të ankthit ekzistencialist të individit në diktaturë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aktori Hysen Bashhysa feston sot 72-vjetorin e lindjes. Ceni, siç e thërrasin thuajse të gjithë lindi më 16 shtator 1947 në Durrës.

Atmosferë festive të jashtëzakonshme ka krijuar në amfiteatrin e Durrësit aktiviteti muzikor Karaoke i organizuar nga Bashkia e qytetit d

Më 12 shtator 2019, në Muzeun Arkeologjik të Durrësit u hap ekspozita “Art 2019” e piktores, skulptores dhe restaurueses së njohur Lilian

Mbrëmjen e kaluar në prani të mjaft artdashësve të kinemasë, në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit u shfaq filmi italian “Un paese qu

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës njofton se mbrëmjen e sotme, 11 shtator 2019, është nata e fundit e projektit të përbashkë

Ditën e enjte, më datë 12 shtator, miq artistë, shkrimtarë e poetë do të mblidhen për të kujtuar mikun e tyre, poetin dhe dramaturgun Avn

Teatri “Aleksandër Moisiu” në Durrës po bëhet gati për shfaqjen e parë për këtë sezon.

(Mbi romanin “Pushkatimi” të autorit Shpend Topollaj)