Vdes shkrimtarja e mbijetuar e Holokaustit, Ruth Klueger

08/10/2020 - 22:43

Studiuesja dhe shkrimtarja austriake Ruth Klueger, e njohur më shumë për një liber feminist në kohën e saj në kampet naziste, vdiq në Kaliforni, theksoi shtëpia e saj botuese ”Zsolnay”, në Vjenë.

Klueger vdiq në moshën 88-vjeçare, pas një sëmundjeje të gjatë.

Kur ishte 60 vjeçe, Klueger botoi autobiografinë më të shitur të përkthyer në 10 gjuhë, duke përfshirë dy versione në anglisht me titull “Still Alive” dhe “Landscapes of Memory”.

Kujtimet japin një perspektivë feministe mbi Holokaustin dhe Luftën e Dytë Botërore, pasi Klueger theksoi se ”si gratë ishin shënjestra e mizorive naziste”.

Vajza e një mjeku dhe infermiereje hebreje, Klueger emigroi në SHBA pas luftës dhe u bë një studiuese e letërsisë gjermane.

Në vitin 2016, Klueger iu drejtua parlamentit gjerman për të përkujtuar viktimat e krimeve naziste. Në fjalën e saj ajo tha se e pranoi ftesën për shkak të qëndrimit mikpritës të Gjermanisë ndaj refugjatëve nga Siria dhe gjetkë.

“Si një e mbijetuar e Holokaustit, ajo ishte një grua bindëse dhe me ndikim që qëndroi fort kundër antisemitizmit, racizmit dhe ksenofobisë,” theksoi presidenti austriak Alexander van der Bellen në një deklaratë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nxënësit e shkollës artistike "Jan Kukuzeli" në Durrës kanë zhvilluar një koncert mbrëmjen e kaluar në ambientet e Muzeut Arkeologjik.

Ajo kërkon të mirëkuptohet nga bashkëshorti, të gjejë tek njeriu që ka zgjedhur të ketë përkrah një shok dhe një mbështetës.

Aventurat dashurore të beqarit francez, Bernard me stjuardesat e tij bukuroshe, në komedinë e sukseshme dhe mjaft të dashur për artdashës

Emmi Rushiti është njëra nga fitueset e çmimit të parë të edicionit të VI-të të Festivalit të Ansambleve Popullore të shkollave 9-vjeçare

Në mjediset e Bibliotekës së Universitetit “Aleksandër Moisiu” Durrës u promovua libri  “Zhvillime urbane: tradita dhe risi Rasti i Kamzë

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare aktori dhe regjisori i njohur shqiptar Pirro Mani.

Për të 19-n vit është mbajtur eventi "Miss dhe Mister Durrësi 2021", ku janë përzgjedhur mbretëresha dhe mbreti i bukurisë durrsake.

Ditën e sotme, në sheshin "Italia", para Stadiumit Kombëtar u inaugurua skulptura e artistit të njohur ndërkombëtar Helidon Xhixha.

Zyra Vendore Arsimore Durrës ka organizuar këtë të hënë ceremoninë e ndarjes së çmimeve të edicionit të XII, të Festivalit Rinor "Epidamn