Vendoset në Parma busti i Skënderbeut, vepër e skulptorit të njohur Idriz Balani (FOTO)

08/12/2019 - 09:59

Busti i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali.

Ceremonia e inagurimit të veprës së skulptorit të njohur durrsak, Idriz Balani, është zhvilluar paraditen e së shtunës. Qyteti i Parmës bëhet kështu i pari qytet në veriun e Italisë, që promovon një iniciativë të tillë.

Inaugurimi i bustit të Balanit u bë në kuadër të edicionit të 13-të të muajit të Kulturës Shqiptare në Parma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderbeg”.

Në ceremoninë e inaugurimit të bustit të heroit kombëtar të Shqipërisë ishte i pranishëm edhe kryetari i bashkisë së Parmës Federico Pizzarotti.

Ambasadorja shqiptare në Itali, Anila Bitri, e shoqëruar edhe nga konsulli i përgjithshëm i Kosovës në Milano, Adrian Andreja dhe nga konsullja e përgjithshme e Shqipërisë në Milano Anila Pojani, falenderuan administratën e bashkisë dhe qytetin e Parmës për mbështetjen e ofruar për këtë iniciaticë.

“Ky inaugurim shpreh vullnetin politik për bashkëpunim dhe solidaritet. Ashtu si ndihma e menjëhershme që italianët dhanë menjëherë pas tërmetit të 26 nëntorit. Zjarrfikësit dhe Mbrojtja Civile italiane ishin të parët që mbërritën për të dhënë ndihmën e tyre. Skënderbeu na bashkon, na bashkon historia e tij, vlerat e tij”,- tha gjatë ceremonisë ambasadorja Anila Bitri. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori Pëllumb Kulla rrëfen në emisionin “Kjo Javë”, në News24, takimin me ish-diktatorin Enver Hoxha, teksa familja e tij ishte e per

Teatri Kombëtar ka kujtuar sot 73-vjetorin e aktorit të madh Roland Trebicka, shtatë vite pas ndarjes nga jeta më 6 mars 2013, pas një së

Piktori Arben Kristani ka hapur këto ditë në Durrës ekspozitën e tij të tretë brenda pak vitesh në qytetin bregdetar.

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.

Një mision i ekspertëve italianë do të vijë në Shqipëri për të vlerësuar dëmtimin e trashëgimisë kulturore nga tërmeti i fortë i 26 nënto

“Ka një botë të vogël që është skena dhe një skenë të madhe që është bota”! Sot teatri i Durrësit “Aleksandër Moisiu” feston 67

Ka kaluar pak kohë nga Festivali i RTSH-së, megjithatë polemikat vazhdojnë ende.

Ashtu si vitin e kaluar, edhe këtë vit ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars do të zhvillohet pa një prezantues/e.