Veprat e tetë kompozitorëve durrsakë, premierë botërore në Bienalen 2019

03/08/2019 - 13:29

Orkestra e Bienales “Netët e Muzikës Klasike” ka luajtur mbrëmjen e kaluar për herë të parë në publik veprat e tetë autorëve durrsakë dhe jo vetëm.

Para fillimit të koncertit në një ceremoni simbolike u shpall fituesja e Konkursit të Talenteve të rinj, i cili u zhvillua të premten paradite. Pianistja 13-vje[are Klaudia Gjini, do të jetë mysafire e bashkëshortëve Rediana dhe Florian Vlashi në Spanjë, të cilët do të mundësojnë interpretimin si soliste me një orkestër spanjolle.

Nata kushtuar muzikës shqiptare, e dyta në edicionin e nëntë të Bienales, solli për dëgjuesit tetë autorë të moshave dhe përvojave të ndryshme, një pjesë e të cilëve nuk jetojnë në Shqipëri.

Dirigjenti Petrika Afezolli tha për spektatorët se veprat janë porositur nga organizatorët e Bienales si  dëshmi e krijimtarisë së begatë të autorëve vendas.

Më pas orkestra e Bienales nën drejtimin e Afezollit interpretoi pjesët “Fluturim” nga Andi Bajraktari, “Humoreska” nnga Ylli Ramziti dhe “Balladë për qytetin tim” nga Maksim Shehu. Kompozitori Red Radoja interpretoi në piano veprën e tij “Për gjah me dukën e Lorenës”.

“My beautiful Morea” nga Thoma Simaku, “For little Lira” e Endri Sinës, Vals” nga Haig Zacharian dhe “Meditim e scherzo” nga Edmond Buharaja bënin pjesë në grupin e dytë të veprave të kompozuara nga autorë durrsakë dhe kryeqytetas, që u mirëpritën nga publiku i pranishëm në sallën e hotel “Adriatikut” ku po zhvillohet ky edicion i veprimtarisë.

Pas koncertit presidenti i organizatës së somelierëve shqiptarë Dashamir Elezi prezantoi verërat e radhës si temë e Bienales “Muzika dhe Vena, një harmoni e përkyer”. Të pranishmit shijuan verën “Shesh i bardhë” nga kantinat e kodrave pranë Durrësit, “Pamid” nga zona e Pogradecit, si dhe verën “Kallmet” nga veriperëndimi i Shqipërisë.

Nga Gëzim Kabashi

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të diel më 23 shkurt, ora 18:00, te pallati i sportit “Ramazan Njala” do të mbahet eventi i “Miss & Mister Durrësi 2020”, një sp

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Londër, regjisori shqiptar Pluton Vasi, ka fituar çmimin si “Regjisori më i mirë”.

Shumë simbole në gjithë botën flasin për dashurinë, por në Jug të Shqipërisë një qytet antik është “Qytet i Dashurisë”.

Aktori Xhevdet Ferri dhe regjisori Artan Minarolli janë përkujtuar në një mbrëmje homazh në Durrës në teatrin “Aleksandër Moisiu”, ku u s

Gazetari i njohur nga Durrësi, Thanas Mustaqi, “shigjetoi”, pasditen e sotme Ministrinë e Kulturës për harresën (me apo pa dashje) për ve

Gazetari i njohur Thanas Mustaqi, me anë të një postimi në Facebook, ka reaguar për atë që ai e konsideron si shpërfillje të Durrësit nga

Europe House në bashkëpunim me Bashkinë Durres- këndin e BE-së, organizon shfaqjen e filmit "DELEGACIONI" në pallatin e kulturës “Aleksan

Dy artiste të reja, nxënëse në shkollën artistike “Jan Kukuzeli” të Durrësit u prezantuan këto ditë para artdashësve në një koncert të pë