VIDEO/ Festat e Nëntorit, QKF Durrës organizon konkursin e poezisë dhe pikturës, ja fituesit (EMRAT)

25/11/2020 - 13:35

Sektori i artit në Qendrën Kulturore të Fëmijëve Durrës ka organizuar me rastin e festave të 28-29 Nëntorit, konkursin e poezisë dhe pikturës.

Në konkurs marrin pjesë nxënës të 20 shkollave të qytetit bregdetar, të cilët kanë garuar me një konkurent në poezi, interpretim dhe një në pikturë.

Drejtori i QKf Durrës, Avni Çuni thotë se ky konkurs ka filluar që në muajin tetor, ku shkollat kanë bërë fazën e parë dhe kanë bërë përzgjedhjen e tyre.

"Finalistët e shkollave sot konkurojnë në shkallë rrethi të Bashkisë Durrës. Ndodhur në kushtet e pandemisë së Covid-19, këtë vit  jemi të detyruar që këtë konkurs ta zhvillojmë nën masa të rrepta të sigurisë duke zbatuar protokollin e qeverisë, ku grupet e fëmijëve do të futen 10 e nga 10-të, dhe do të vlerësohen nga juria.", u shpreh ai.

Fituesit në pikturë

 • Çmimi i parë: Redon Gashi ("Migjeni")
 • Çmimi i dytë: Kejsi Tata ("Turgut Ozal")
 • Çmimi i dytë: Majla Ismaili
 • Çmimi i tretë: Dea Laknori ("Vinçens Prendushi")
 • Çmimi i tretë: Irsi Cenolli
 • Çmimi i tretë: Enxhi Kamxhiu

Fituesit në poezi (Interpretim)

 • Çmimi i parë: Kristina Hajdërlli (Sukth)
 • Çmimi i dytë: Ejona Petashoti ("Turgut Ozal")
 • Çmimi i dytë: Arjet Gjata ("Eftali Koçi")
 • Çmimi i tretë: Albiona Loshaj ("Bajram Curri")
 • Çmimi i tretë: Tea Elmadhi ("Ibrahim Kodra")
 • Çmimi i tretë: Kristina Zyka ("Mihal Ekonomi")

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me rastin e 85-vjetorit të lindjes, Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot regjisorin dhe kineastin e shquar, Dhimitër Anagnosti me Dekorat

Ndahet nga jeta balerini i njohur, Kujtim Hoxha. Lajmin e trishtë e ka dhënë Drejtoresha e Teatrit Operës dhe Baletit, Zana Çela.

James Patterson është votuar si autori më i shitur në botë në dekadën e fundit, sipas të dhënave nga Nielsen BookScan.

Piktori dhe restauratori i njohur, Mustafa Arapi është ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare.

Nga Gladiola Jorbus

Ana Ahmatova vlerësohet si një ndër zërat më të spikatur të poezisë ruse.

Nga Gladiola Jorbus

Mendime për romanin "Hija e mbretit" të shkrimtarit të mirënjohur, Viktor Canosinaj

Romani më i fundit i gazetarit dhe shkrimtarit Bashkim Hoxha është promovuar pasditen e së enjtes para një grupi të rinjsh durrsakë.

Adem Gjepali, aktori i estradës së Durrësit feston sot 75-vjetorin e lindjes.

Teatri i Durrësit, "Aleksandër Moisiu" feston sot 68-vjetorin e krijimit.