VIDEO/ Projekti për Teatrin e ri Kombëtar

Postuar: 22/02/2018 - 10:45

"Shqiptarja.com" zbulon për herë të parë projektin për Teatrin e ri Kombëtar.  Këto foto na njohin me projektin e  realizuar nga arkitekti i famshëm danez Bjarke Ingels, i përmendur nga kritika si “një nga arkitektët më frymëzues të kohës sonë”. Në foto duket qartë se cila do të jetë pamja që do të ketë godina e Teatrit të ri Kombëtar. Ndërtesa e Teatrit, sipas këtij projekti do ta ketë hyrjen në krahun e djathtë, ku është aktualisht pishina e Teatrit Kombëtar.

Në barkun e Teatrit do jetë një galeri që do të lejojë kalimin për në krahun tjetër. Pas teatrit duket qartë se ka edhe pallate, por nuk ka asnjë kullë. Përveç skenës së brendshme, Teatri do të ketë edhe një amfiteatër mbi tarracë, pra një skenë verore. Me sa duket ky projekt do të largojë dyshimet e artistëve për ndërtimin e kullave në territorin e Teatrit Kombëtar.

Gjatë ditëve të mëparshme ata kanë pasur në qendër të protestës edhe mungesën e transparencës për projektin e godinës së re. Shqiptarja.com zbulon tashmë se ky është draft-projekti i parë i arkitektit danez, Bjarke Ingels, që tashmë e ka në dorë Ministria e Kulturës për ta studiuar.

Sipas informacioneve të Shqiptarja.com Teatri i ri mund të ndërtohet me një Partneritet Publik-Privat, sipas modelit të përdorur për stadiumin “Qemal Stafa”, duke minimizuar kostot për buxhetin e shtetit. Privatët që do të ndërtojnë Teatrin që mbetet pronë shtetërore, do të fitojnë tokën për të ndërtuar pak më tutje pallate. Megjithatë detajet nuk janë ende të përcaktuara.

Kush është Bjarke Ingels

Bjarke Ingels

Arkitekti danez Bjarke Ingels është përmendur shpesh nga kritika dhe industria e ndërtimeve si një nga arkitektët më të shkëlqyer të kohës. Ingels ka lindur në Kopenhagen në vitin 1974 dhe filloi të studionte arkitekturën në Akademinë Mbretërore në vitin 1993. Në një epokë kur shumë arkitektë sapo po fillojnë të afirmojnë veten në praktikat profesionale, Ingels ka fituar dhjetëra konkurse të shumta dhe ka arritur një nivel të lartë të vlerësuar deh është bërë i famshëm nga vlerësimet e  kritikëve të mirënjohur

Një famë si e tij, ndodh rrallë që ta ketë një arkitekt në moshë kaq të re. Në fillim Ingels ka shfaqur interes për t'u bërë karikaturist, por nisi të mësonte në në shkollën e arkitekturës me shpresën se do të përmirësonte aftësitë e tij të vizatimit. Dhe  ndërsa studionte ai zbuloi pasionin e tij për arkitekturën dhe vazhdoi studimet në Barcelonë. Pasi punoi për tre vjet në OMA në Roterdam. Më pas u bë bashkëthemelues i grupit PLOT Arcitects me Julien de Smedt .. Ai ka zyra në Kopenhagen dhe Nju Jork, BIG ka arritur një karrierë të jashtëzakonshme duke krijuar një prestigj ët lartë në shkallë ndërkombëtare. Ingels ka projektuar edhe Muzeun Komëbëtar në Danimarkë dhe ndërtesa të tjera në Kopenhagen, Singapor, Abu Dabi,  Nju Jork etj.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në ambientet e pallatit të kulturës "Aleksandër Moisiu" në Durrës, është promovuar vepra e Alija Izetbegovic, "Arratisja ime në liri", pë

   Në kuadrin e veprimtarive kushtuar librit, Biblioteka Publike e Durrësit organizoi një ekspozitë të titulluar; “Pena femërore shqiptar

Është promovuar në Durrës në një ambient shkrimtarësh e artdashësish romani i parë i autores Lumturi Kodra.

   Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të

   Është zhvilluar këtë të hënë në Kryeministri, prezantimi i projektit të Teatrit të ri Kombëtar, ku të pranishëm ishin Kryeministri Edi

Edi Rama përmes një postimi në Facebook, ka bërë me dije se sot pasdite, në orën 17:00 në sallën e Ekspozitave në Kryeministri, do të pre

   Problemet që kanë fëmijët e zonave rurale të Durrësit, por edhe si e shikojnë ata të ardhmen e tyre, janë munduar t’i shprehin nëpërmj

Pas një spektakli dhe parakalimi mbi Tapetin e Kuq, mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars ka shpallur edhe fituesit e saj pë

Premiera që ngriti siparin këtë fundjavë në teatrin “Aleksandër Mosiu” të Durrësit është ndjekur nga një publik i ngrohtë i cili kishte t

Me rastin e 8 Marsit, festës së gruas, janë vlerësuar 10 prej grave që kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë histori në qytetin e Durrësit, të e